Dne 6.6. došlo k rozsáhlejšímu setkání se zástupci nakladatelů a autorů z knižního trhu (seznam níže).
Schůzka vznikla z iniciativy Leoše Kyši, který ji Mikulášovi už před volbami navrhl.
Samotné setkání se ukázalo jako koordinačně dost náročné v takovém počtu - původně se navíc mělo odehrát pouze s Ivanem a Mikulášem. Mikuláš musel předsedat VEZ, přibyla Lenka jako poslankyně zodpovědná za kulturu.
Samotné setkání proběhlo v 11:00 v prostorách nakladatelství Epocha. První proběhly příspěvky nakladatelů o tom, co je na trhu trýzní a čeho se obávají, velmi brzo si také vzal slovo Ivan a předestřel, že naše pozice není o zničení knižního trhu a uvolnění všeho, ale hledání nové rovnováhy mezi autorem, zákazníkem a obchodníkem v digitální době.
Další debata pak už byla dost konstruktivní, zásadní společné body vnímám:
a) DPH na elektronické knihy v sazbě pro software je velký špatný a momentálně primárně umanutost AB. Jak to půjde, tak se pokusíme tuhle podivnost změnit (na tom je v EU i dost shoda). Audioknihy to samé.
b) U autorského zákona jsme došli k tomu, že někteří autoři jsou v pohodě s omezením do smrti (třeba Leoš Kyša), např. Martin Vopěnka to viděl výrazně jinak. Tam je zřejmě největší ideový rozpor.
c) Rozdíly mezi OSA a Dilií, kde panovala z mého pohledu výrazná shoda, že OSA dělá věci bizarně a přestřeleně a v přerozdělování nebyl úplně zásadní smysl (viz autoři audiobooků, kteří dostávají automaticky peníze od internetových rádií, protože tak se to prostě dělá). (Zájmy Dilie nikdo nějak explicitně neschvaloval a nepodporoval.) Leoš Kyša jako autor například uvedl, že mu připadají smysluplné náhrady za půjčování v knihovnách. Paušální platby za kopírování a podobně mu nepřijdou správné. Podle něj to podobně vidí velké množství samotných autorů, kteří chtějí svůj příjem hlavně stavět na vztahu autor - čtenář, tedy na přímém prodeji knih, případně na dalším zpracování jejich díla po vzájemné domluvě (rozhlas, televize, počítačové hry).
d) Úložiště - jasně jsme se vymezili proti automatizovaným filtrům, jinak tam nebylo moc co řešit, také jsme si vyjasnili že my postihy proti úložištím dělat opravdu nebudeme.
e) V tuto chvíli je literatura dle nakladatelů jediným čistým (a to výrazně čistým) plátcem z kultury. Nehledal jsem porovnání se všemi kulturními odvětvími, ale je pravda, že dotace do živé kultury a literatury obzvlášť jsou malé a nesystematické.
Po odchodu Ivana jsme pak s Lenkou ještě asi půl hodiny zůstali. Nadhodili jsme pak i jaké vidí možnosti řešení - typicky jak by se podle nakladatelů daly smysluplně a transparentně přidat nějaké ty peníze do literatury bez toho, aby se dávaly náhodným lidem složitým systémem komisí atd. Kromě pár věcí, které jsme nevzali jako úplně životaschopné, padl návrh přidat peníze regionálním knihovnám: ty často nemají peníze na nákupy, zároveň mají velmi aktivní sítě čtenářů a je to jedna z těch mála svíček kultury, které jsou skoro všude, mají velmi pozitivní vliv na celkovou vzdělanost a napomůže to i velmi lehce rozvoji venkova. Budeme se tím zabývat a hledat možné problémy. Následně jsme si už v podstatě jen vyměnili kontakty a šli.
Za Piráty
Ivan Bartoš
Lenka Kozlová
David Wagner
Antonín Kočí, ředitel nakladatelství Euromedia
Robert Pilch, majitel nakladatelství Brokilon a programový ředitel nakladatelství Leonardo
Tomáš Němec, majitel nakladatelství Mystery Press
Zdeněk Pobuda, majitel nakladatelství Epocha
Tomáš Výchopeň, obchodní ředitel Tympanum - vydavatel audioknih
Lucie Gilánik, obchodní ředitelka Palmknihy - největší prodejce ebooků v ČR
Martin Vopěnka, nakladatelství Práh, předseda Svazu knihkupců a nakladatelů
Pavel Koutský, digitální marketing Euromedia
Leoš Kyša, spisovatel
(měli přijít ještě Jiří Padevět a Patrick Zandl, ale omluvili se pokud vím)
PS: Leoše Kyšu (hodně) a Zdeňka Pobudu (trochu) jsem znal už před schůzkou.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz