Pan Vacek mi při otevřené poslanecké kanceláři ve Francouzské dnes předestřel několik námětů, které vidí v souvislosti s problematikou sociální a zdravotní, s ohledem na ZTP.
1) Ostudné čekací doby na lékařské posudkové službě
- Od okamžiku, kdy člověka jeho praktický lékař doporučí pozornosti posudkového lékaře a začne tedy běžet žádost o invaliditu, uběhne do okamžiku prvního vyplacení invalidního důchodu klidně tři čtvrtě roku.
Ale nejde jen o to - poté začíná kolečko vyřizování průkazů. Nejen, že je posudkových lékařů nedostatek, navíc jde o to, že po přiznání nároku na invalidní důchod, se vystavují pouze průkazy ZP (opravňující požádat o uvolnění místa v dopravním prostředku nebo ve frontě o přednost). O průkazy ZTP (potřebné kvůli slevám např. MHD zdarma, vstupné do kulturních institucí) se ale žádá až poté, co nastane více než 50% invalidita - a žádá se zvlášť. Takže jeden lékař přizná více než 50% pracovní neschopnosti a druhý opět studuje spis a přiznává tento průkaz. V komplikovanějších případech (zde postupně se prohlubující choroba) to trvá i tři roky.
2) Velice dlouhá prodleva při výplatě přiznané nemocenské.
Podnět od paní, která v životě měla pouze tři neschopenky a nikdy nebyla nezaměstnaná. Po ošklivé zlomenině si vzala dovolenou, měla neschopenku na měsíc a půl a pak ještě zase dovolenou. Od zaměstnavatele přišla nemocenská bez problémů, ale od státu až tři měsíce od nehody.
Cituji: "Jsem matka samoživitelka, mám hypotéku a vyživuji dvě nezaopatřené děti. Kdyby nebylo zaměstnavatele (který mi poskytl bezúročnou půjčku), nezaplatila bych nájem a skončila na ulici. Jak je to možné? Úředníci mají na vše 30 dní. Neváhají mi na adresu trvalého bydliště, na které byla i neschopenka, zaslat doporučený dopis, abych doplnila jméno, bydliště a datum narození. To vše ale je uvedeno na neschopence."
Pan Vacek mi potvrdil, že jemu se stalo totéž - taky mu nemocenská přišla zhruba po 3,5 měsících.
3) Přísedící u soudu
Lidé se zdravotním postižením či v důchodu se často chtějí zapojit jako přísedící. Má to tyto omezení: za den jednání (jakkoli dlouhý) je 150,- Kč, většinou se mohou účastnit pouze 20 dní do roka, a ještě taková perlička - po vyplnění řady podkladů, když se ucházejí o tuto výpomocnou práci, musí sami zaplatit výpis z rejstříku trestů. Přitom by si ho úřad snadno mohl prověřit sám.
Pan Vacek byl v letech 1993-2002 členem ODS, podle vlastních slov i radní města Plzně. Dnes není nijak politicky činný, rád by ale přispěl k systémovému řešení problematiky, která se ho osobně dotýká.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz