Setkání proběhlo za přítomnosti dalších 3 lidí: poradce a bývalý člověk z Fortuny Radim Haluza a Miki kdyžtak doplní zbylé 2..
Shrnutí? Jak kyž se baví hluchej s němým.
Shledali jsme, že AB věc jako takovou neřeší a nevidí v tom problém.
Nechal si vysvětlit proces vzniku black listu od svých lidí. Nechápe ho jako závadný a nárok na poskytovatele bagatelizoval.
Zcela v rozporu řeší "mediálně vděčné" příběhy lidí co z hazardu trpí a proto je třeba ho i online regulovat. Na druhé straně explicitně zdůrazňují, že když firmy budou mít licenci, ať klidně podnikají v této oblasti. Soft variantu řešení případné blokace plateb namísto cenzury internetu odmítli.
Zaznělo obecně, že firmy, co u nás neplatí daně, by měly být blokovány. Při uvedení příkladů všech služeb, které se kupují u firem, které tu nedaní, docházelo vždy ke konkretizaci na hazard.
Argumentace ze strany MF nán nepřišla promyšlená a nacházeli jsme v ní rozpory.
Odkaz na předchozí zastavené zákony a cenzurní paragrafy neakceptoval. Kde je ve věci cenzura se nám přes veškeré úsilí nepodařilo vysvětlit.
Setkání bereme tak (subjektivní leč vyřčené po schůzce), že pokud AB hraje v celém loterijním pekle nějakou roli, pozval nás možná proto, že tím zvyšuje svoji cenu.
Prezentovali jsme všechny výtky i poluúčast SPIR i petici.
Nabídnutá výhoda: cituji AB: "TAk když se bojíte, že to budeme zneužívat, tak si sem posaďte člověka, co to bude kontrolovat, mně to nevadí" a kafe.
Obecné shrnutí viz TZ.
Pražský zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík a Ivan Bartoš přijali pozvání a v den projednávání loterijního zákona ve sněmovně (8.10.) dorazili v ranních hodinách na setkání na Ministerstvo financí, aby tam jednali nad podobou zákona nejen s ministrem Babišem, ale i s konkrétními tvůrci zákona.
Ivan Bartoš k probíhajícím jednáním říká: "Dopady navrhovaného zákona jsou zcela pod rozlišovací úroveň ministra Babiše. Jedním dechem hovoří o regulaci ve prospěch občanů a vymýcení patologického jevu hráčství, následně pak řeší pouze registrace a zdanění firem, které v hazardu podnikají. Obecně mu asi vadí firmy, které fungují celosvětově, ale nedaní v České republice. Facebook, který platí daně v Irsku a stovky dalších podobných služeb, prý zatím cenzurovat nechce."
Ministr Babiš s Piráty diskutoval zhruba hodinu, jejich návrhy sice vyslechl, ale označil je za nerelevantní. Tvrzení, že cenzurní zákony mají tendenci bobtnat, jak se stalo ve Francii, nebo v Dánsku, které zástupci ministerstva financí uváděli jako příklady dobré praxe, označil v případě ČR za nepodloženou spekulaci.
Mikuláš Ferjenčík schůzku komentuje následovně: "Při jednání bohužel byla zcela evidentní generační propast mezi zástupci Pirátů a panem ministrem. Bohužel se nám Andreje Babiše nepodařilo přesvědčit, že samotný princip, kdy má stát vytvářet seznam webových stránek, na které se čeští občané nesmějí dostat, je zcestný. Pan ministr o Internetu uvažuje pouze jako o trhu, který je potřeba regulovat a danit. Širší souvislosti fenoménu svobodné celosvětové sítě rovných s rovnými mu unikají."
Pro LN. Reakce AB předevčírem večer. Finální potvrzení chůzky po poradě s MF včera před obědem. Porada s MF nad obsahem probíhala včera večer a dnes od 6:00 do 7:00.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz