Setkání proběhlo z důvodu seznámení naší lídryně Petry Kopečkové se současným starostou Třebíče Pavlem Pacalem.
Během schůzky jsme představili s čím jdeme do voleb, bavili jsme se o průnicích našich programů a o tématech, ve kterých může být vzájemný rozpor. Dále jsme pana starostu seznámili s naší schválenou povolební strategií.
U příležitosti piva s primátorem Zdeňkem Hřibem jsme se společně s dalšími zástupci místního sdružení setkali se zástupci uskupení 8Žije a Praha sobě. Společně jsme řešili aktuální politickou situaci v Praze 8 a také blížící se jednání zastupitelstva MČ Praha 8.
Účastnil jsem se prezentace nové sportovní haly Jána Mahora a u té příležitosti jsme s ostatními politickými zástupci probrali aktuální situaci v Praze 8.
Představení činnosti klubu. Diskuze o oblasti finanční podpory florbalového klubu za strany města.
Na hřišti JM Chodov jsem navštívila fotbalový zápas místního klubu a setkala se s vedením klubu. Diskuzi jsme vedli o případné podpoře místních v rámci předvolební kampaně do komunálních voleb a současné situaci kolem hřiště. Vzhledem k tomu, že se s místními osobně znám, vedli jsme rozhovor i po soukromé lince.
Témata:
Investice Youtube/Google v ČR,
Pomoc Ukrajine,
Dezinformace a transparentnost algoritmů,
Digitální vzdělávání obyvatel,
Setkání se zástupci konsorcia https://www.ceskezajmy.eu , podklady pro politiky ČR a EU, datové sady.
Debata o možné spolupráci ve věci: představení evropských fondů, role našeho člesntví v EU
Projekt společně realizují STEM - Ústav empirických výzkumů, AMO - Asociace pro mezinárodní otázky, Europeum - Institut pro evropskou politiku a portál Evropa v datech.
Probíraná témata:
- podpora družstevní výstavby,
- legislativa pro bytová družstva,
- implementace EED
Podle v dubnu 2021 odsouhlasené Nové koncepce bydlení 2021+ je v návrhové části věnované podpoře bytového družstevnictví konstatováno, že družstevní bydlení není využíváno jako alternativa vlastnického bydlení v takové míře, jak tomu bylo v minulé době, ale ani v obdobné míře, jak je tomu v jiných zemích Evropy. Rovněž jsou zde definovány legislativní překážky bránící vyššímu využívání této formy bydlení. MMR je v této části určeno jako gestor pro:
- nastavení investiční podpory výstavby družstevního bydlení
- zkvalitnění informační podpory bytového družstevnictví se státní podporou
- zpracování doporučujících metodických dokumentů upravujících založení a následnou činnost bytového družstva.
Pokud jde o zlepšení legislativního prostředí, je MMR gestorem iniciace jednání mezi Ministerstvem spravedlnosti a Družstevními svazy o případných úpravách v oblasti bytových družstev.
SČMBD je připraven spolupracovat s MMR na plnění zadaných úkolů a nabízí pomoc odborného aparátu svazu v oblasti řešení aktuálních problémů družstevního bydlení.
Konkrétní okruhy k jednání:
1. Vyjádřit morální i faktickou podporu státu družstevní bytové výstavbě a umožnit podporu družstevní výstavby ze strany obcí (podpora finanční, poskytnutí pozemků, odpočet úroků z úvěrů apod.), a to nejen pro nově vznikající BD, ale i pro BD stávající. V případě výstavby se „státní“ podporou nastavit podmínky tak, aby se jedna osoba takové výstavby nemohla účastnit opakovaně, tzn. účast za účelem řešení bytové potřeby jedince, ne investiční účel.
2. Přijmout změny legislativy zaručující finanční stabilitu BD. Problém se týká zejména předlužených členů a problematického vymáhání pohledávek. BD nemá přednostní právo při uspokojování pohledávek v exekučním insolvenčním ani v dědickém řízení, problémy nastávají zejména v případech, kdy má dlužník více věřitelů. Na finanční stabilitě BD jsou přitom ostatní členové závislí svým bydlením.
3. Přijmout změny legislativy zaručující spravedlivé vypořádání při ukončení členství v BD – v současné době je způsob vypořádání stanoven judikatorně způsobem, který není pro BD vyvážený ani spravedlivý. Nejčastějším důvodem skončení členství je neplnění finančních povinností člena BD. Souvisí významně s bodem 2.
4. Implementace EED – novelizace zákona č. 67/2013 Sb., o službách.
K avizované novele, jejíž schválení je nezbytné pro dokončení procesu implementace EED do naší legislativy, svaz opakovaně předkládal připomínky, většina z nich nebyla akceptována. V návrhu ustanovení § 8a odst. (5) zákona opakovaně navrhujeme drobnou úpravu, bez které dle našeho názoru není možné v praxi správců bytových domů požadavky zákona naplnit. Cílem je odstranit povinnost poskytovatele služeb každý měsíc prokazatelně informovat příjemce služeb o možnosti dálkového přístupu k informacím o spotřebě. Jsme tohoto názoru, že příjemce služeb stačí prokazatelně informovat pouze jednou, tj. v okamžiku spuštění této služby nebo v okamžiku, kdy se dotčená osoba nastěhováním do bytu stává příjemcem služeb a poskytovatel služeb ji v této souvislosti přiděluje unikátní přístupová data do systému. Neznáme jinou oblast legislativy, kde by tato „nesmyslná“ a opakovaná povinnost byla jakémukoliv subjektu nařizována.
Schůzka iniciována ze jeho strany AFI
Témata:
- stavebák a digitalizaci ve vztahu k investicím
- dekarbonizace a využití politik Green Dealu
- společná témata, která v této oblasti vidí (i v souvislosti s chystaným
předsednictvím ČR v Radě EU)
S ministrem Černyšovem nad obnovou Ukrajiny, problémy vnitřní migrace a možnostmi humantární pomoci ve věci bydlení. Přislib spolupráce MMR, MV a MZV nad dodávkou mobilních domů.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz