Ahoj,
24.11. jsme se sešli v kavárně Datel s níže zmíněnými. Projednávali jsme další možnosti postupu zabránění demolici sportovní haly v ČB.
Účasten jako jeden ze tří hostů, vedle Vladimíra Špidly a Herberta Pavery. Mimo samotnou debatu vedeny rozhovory o politice obecně jak s nimi dvěma, tak pořadateli (především členy karvinské ČSSD sdruženými v MDA). Navázán kontakt se zástupci Mládežnické rady Karviná (primátor Jan Swiatkowski, Katarzyna Gattnar). Prohozeno pár slov s několika dalšími místními politiky. S nikým nedebatováno o ničem konkrétním, pouze od MRK přijata pozvánka na jejich prosincové setkání.
Ve dnech 23.-25. 11. jsem byl pracovně v Kyjevě na Ukrajině.
Po celou dobu mi dělal společnost JE Radek Matula a jeho zástupce David Mašek.
Kromě debat nad aktuální Českou a Ukrajinskou politikou jsme také zmínili sněmovní tisky 260 (státní občanství lépe dostupné pro děti a vnuky těch, co o něj přišli kvůli emigraci - Ukrajinské diaspory by se nemělo týkat) a 284 (významný den sokolstva), dále jsme diskutovali např., že si malínovští Češi navrhli vlastní znak, o možnostech setkání sněmovních delegací s krajany a o rozvojové pomoci a Evropské integraci.
Dále jsem na fóru stihl prohodit pár slov s prezidenty Petrem Porošenkem (Ukrajina) a Andrejem Kiskou (Slovensko). Sledují situaci u nás ví, že premiér hlasováním o důvěře prošel (ale nikoliv uspěl) a zajímají se, co se bude dít dál. Zmínil jsem diskuzi o předčasných volbách, s tím, že tomu nepřikládám velkou naději. Poroshenko mluvil o hovoru až/pokud bude v Praze.
Stepan Kubiv, první vicepremiér Ukrajiny, ministr pro ekonomický rozvoj a obchod mi po mém projevu proaktivně předal vizitku.
Byl jsem představen i mnoha dalším účastníkům reprezentujícím státy Evropy, Ukrajiny, Litvy, Moldavska, Polska, Estonska a Makedonie.
V pátek 23. listopadu jsem se v boskovickém Kafe za rohem sešla s radním za TOP09 v Boskovicích, Dominikem Božkem. Cílem bylo prodiskutovat postoje obou stran k aktuálnímu tématu plánované výstavby knihovny v budově bývalého ZZN. Řešili jsme i standardní vleklá témata boskovické politiky, sportovní halu, nemocnic apod. Dohodli jsme pravidelné neformální setkávání zastupitelů napříč koalicí a opozicí nad materiály k zastupitelstvu města.
Zúčastnil jsem se pracovního oběda pořádaného Asociací pro mezinárodní otázky a Heinrich-Böll Stiftung. Probíraly se metody screeningu zahraničních investic, současná legislativa projednávaná Evropskou Unií, inspirující příklady dalších zemí a možné budoucí cesty rozvoje politik EU v této oblasti.
V odpoledních hodinách jsem se na základě zprostředkování Benjamina Schiffrese sešel v prostoru francouzské ambasády s paní poslankyní Natalií Pouzyreff z "La République en marche" (LREM). Probírali jsme vize Pirátů a LREM v evropské politice, podobnosti mezi našimi hnutími, českou a francouzskou vnitrpolitickou situaci a možné scénáře vývoje po eurovolbách.
V odpoledních hodinách jsme se já a Ivan Bartoš sešli s Reinhardem Bütikoferem. Probírali jsme budoucnost evropské Unie a možné scénáře vývoje po evropských volbách, strategie českých Pirátů a evropských Zelených pro tyto volby stejně jako vztahy k dalším stranám.
Ve čtvrtek odpoledne jsme se na základě předchozího kontaktu setkali s Lenkou Kozlovou a Martinem Archalousem se zástupci České rady dětí a mládeže. Po krátkém probrání rozpočtových problémů (mládeži bylo ubráno, budeme se snažit pozměnit) jsme se dostali k hlavnímu tématu schůzky.
Nepříjemný vedlejší efekt poplatků za pobyt v obci by bylo v případě, že projde náš pozměňovací návrh (který umožňuje obcím poplatek dát až 50,-) o dost ztížené prostředí pro tábory a různé skautské a zotavovací akce. Interpretace zákonů je tady trochu složitá a na pokyn Lenky jjsme pak začali s Martinem Archalousem chystat pozměňovák, který by zajistil rozumné podmínky pro tábory atd., momentálně jednáme s MF nejelegantnější cestu jak toho docílit.
Domluvili jsme si další konzultace příští a přespříští týden.
S Lenkou Kozlovou jsme po předchozí dohodě navštívili na MŠMT pana náměstka Pícla, který si pozval vedoucího jednoho z odborů NÚV Jaroslava Fidrmuce.
Poměrně detailně jsme probrali chystanou reformu RVP, její logiku a chystané zásadní změny které do vzdělávání přinese. K tématu bude potřeba zpracovat širší článek, protože je velmi propojená se současným stavem a nelze shrnout jednoduše.
Velmi ve zkratce: reforma má velmi problematické body (uzlové body ve vzdělávání), které mohou být v nejlepším případě neutrální a hrozí velmi negativními následky. Až na to jsou základní myšlenky reformy kompatibilní s naším programem, velmi jsme zkritizovali netransparentnost přístupu a MŠMT v tomto uznalo, že je třeba dělat řádově víc.
Stejně tak jsme se ptali, co hodlají udělat jinak než při poslední implementaci RVP, která dopadla fatálním selháním v implementaci a MŠMT nahodilo celkem dlouhou řadu argumentů, které bude třeba ještě prověřit.
Jako zásadní považuji také stanovisko, že občanské kompetence a kompetence s digitálními technologiemi budou velmi důležitou částí RVP, ALE zároveň mimo školský systém neplánuje MŠMT nic v tomto směru podnikat.
Předběžně jsme se také dohodli na dalších schůzkách k podstatným tématům, pan náměstek projevil velkou vstřícnost a ochotu věci konzultovat.
Mám jeden opožděný zápis (omlouvám se)
Ve čtvrtek 8. 11. 2018 jsem se dopoledne zúčastnil setkání Klastru výrobců peletek, v Humpolci. Hovořili jsme o řadě témat, na přetřes přišla i možnost snížení DPH na topné dřevo a výrobky z něj. Tuto věc jsme rozpracovali a dává mi to smysl (ve vztahu k přehršli dřeva na trhu způsobené kůrovcovou kalamitou). Budu se tomu dále věnovat.
Přijaté výhody: 0
Poskytnuté výhody: 0
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz