25. 1. 2013

Setkání s Jeronýmem Tejcem a Ing. Miroslavem Krejčíkem (místopředseda ústřední odborné komise ČSSD pro bezpečnost, gestor pro problematiku elektronizace veřejné správy, ICT a eGovernment ,ale mimo jiné i bývalý ředitel Vojenského zpravodajství)

Jeho jméno jste mohli slyšet přebážně v souvislosti s kauzou Parkanová. Zde tedy pouze namátkou...

http://aktualne.centrum.cz/rozhovory/cl ... ?id=693006

http://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy ... omisi-pdf/

Sešli jsme se (já a Ondra Profant) nejdříve na poli Sněmovny 22.1. okolo 17té hodiny. Velmi nepříjemná prohlídka a lustrace. MK komentoval fakt, že nám chtěl ukázat tuto buzeraci, a že by měly být v administrativních budovách zóny např. pro setkávání s návštěvami. Já jsem se na nepříjemném chování bezpečačky, která se vyjadřovala ve stylu, že když se mi to nelíbí, nemusím tam chodit, málem otočil s tím, že jsem návštěva, ale nakonec jsem jedovatou slinu spolkl.

O co jde. MK má teď na starost poměrně rozsáhlou agendu v rámci ČSSD viz popis v úvodu a má tým, který se IT, ICT, eGovernmentem zabývá. Přepokládá se, že Jeroným Tejc bude aspirovat na post ministra vnitra po té, co ČSSD vyhraje volby. Ing.Krejčík má ambice náměstkovské.

Jeroným Tejc je standardní politik, takže úvodní poziční jednání probíhalo právě v tom duchu. Připomněl jsem mu předchozí setkání nad ACTA, kde byl i předseda Sobotka, a že jsme jejich zápal pro právo na soukromý shledali jako velmi účelový, vhledem k následné 100procentní podpoře v hlasování o znovuobnovení Data Retention.

Tento typ spolupráce jsem označil za pálení našeho času, protože my nemáme potřebu jako doposud neparlamentní strana politikařit ani handlovat.

Ing. Krejčík, jinak poměrně sympatický člověk, navrhoval spolupráci čistě oborovou, kdy jeho tým má přístup k informacím, které je pro nás těžké získávat. Byl například podobně jako Piráti pozván na připomínkování zákona o kybernetické bezpečnosti (za nás tam byl Vilém Maršík), ale měl tam své lidi, neb se termín kryl právě s touto schůzkou. Za 14 dní se dalšího “workshopu“ bude účastnit. Tvrdí, že chce znát názory více stran. Na řadu věcí nás prý může upozornit.

My jsme naopak zdůraznili, že pro Piráty je zajímavý přístup ČSSD do médií, kde by mohli její představitelé určitá témata akcentovat, popřípadě i fakt, že schopný člověk v ČSSD by mohl jednotlivé poslance informovat o tom, že často v některých oblastech neví, která bije a hlasují zcela neinformování o podtatě problému (Farský, Data Retention apod.) V přesvědčování poslanců jsme např. právě v kauze DR i přes kampaň neuspěli.

Identifikovali jsme další klíčové oblasti: eGovernemnt, ochrana soukromí a Internet jako integrační platforma fungování státní správy i společný prostor.

Dohodli jsme se, že nemá cenu jakkoliv obecně plkat (viz. předchozí fail s ACTA a spolupráce s ČSSD) a souhlasili s odpilotování možné spolupráce a výměny informací právě na zákoně o kybernetické bezpečnosti. V tomto směru chceme učinit první kroky.

Pak jsme šli již bez Jeronýma Tejce do hospody, kde jsme probírali spíše obecnější věci. Šifrování, politickou formu ČSSD, možný vývoj před volbami, zda je Pirátská strana v hledáčku zpravodajců, jak se to dá zjistit apod. Neplechu jsme ukončili asi v 9:30.

Pokud jsem něco zapomněl, prosím Ondru o doplnění.

Ivan Bartoš
publikováno: 25. 1. 2013 18:15 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra

Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz