Vojta Pikal byl pozván paní ředitelkou k tématu „Stanovisko a problematika nelegálního stahování filmů a platforem pro stahování a jejich vliv na financování české kinematografie a filmové tvorby“. Já ho doprovodil za RT kultura, na základě pověření vedoucí Lenky Kozlové.
Nakonec se diskuze točila okolo 3 témat:
1) České filmy 1962-1991, které SFK prodává a z prodeje žije (70mil ročně, část jde OSA a spol). Zopakovali jsme pirátskou tezi public money / public domain, že jsme proti prodávání dovnitř republiky filmů, které vznikly za veřejné peníze před revolucí, bez privátních investic. Pokud by došlo k tomuto výpadku příjmů, bylo by to ale pro SFK likvidační, muselo by se nahradit nějak z rozpočtu MK. Bavili jsme se o možnosti státní digitální VOD apod.
2) Téma ulož.to a dalších uložišť datových, v korona pandemii významně (Asi o 2/3) vzrostlo stahování nelegálního obsahu, což významně finančně ohrožuje producenty, distributory atd. Navrhovali by nějaký výraznější postih atd. Upozornili jsme, že uživatel, který nahrává obsah vždy povinně zaškrtává, že nahrává legální obsah, nedá se postihovat primárně uložiště, protože zatím nejsou nástroje pro rozpoznání nelegálního obsahu, k porušení dochází na úrovni nahrávače, nelze primárně trestat uložiště. Pokud nelegální obsah uložiště zjistí, nebo je na něj upozorněno, neprodleně je dle zkušenosti maže. To je ale pro producenty extrémně náročné a nedá se to uhlídat, nemají kapacity se bránit. Bavili jsme se o možných řešeních, ale z našeho pohledu ten právní vztah je jasný. Bavili jsme se obecně o velké změně na tomto mediálním trhu a nutnosti, aby distributoři a producenti reagovali na změněnou dobu intenzivněji (např. funkční sdílecí platformy na oficiální bázi apod.)
3) Téma Národního plánu obnovy (EU korona peníze) – má jít asi 1mld. právě do audiovize, ale je k tomu nutná změna/novelizace zákona. Vyžádali jsme si pro RT podrobnosti, budeme-li moci pomoci, probereme to.
Pan Klepetář se na mě telefonicky obrátil s žádostí, zda bych mu jakožto právník neokomentoval jeho návrh k novelizaci zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, který již dříve měl poslat Pirátům v PS, což jsem mu přislíbil. Dále mě požádal, zda bych mu nemohl doporučit nějakého advokáta za účelem právního zastoupení, kde jsem mu též příslíbil, že se poptám.
S náměstkem ministra obrany V. Müllerem jsme diskutovali obranná témata pro rok 2021 ve vztahu k činnosti výboru pro obranu PSP.
S náměstkem ministra obrany J. Havránkem jsme diskutovali obranná témata pro rok 2021 ve vztahu k činnosti výboru pro obranu PSP.
Na schůzce k rozloučení s velvyslancem USA S. B. Kingem, jsme řešili téma jaderné energetiky, problematiku 5G sítí, cloudové služby a bezpečnost obecně.
Na základě fb postu na stránce MP Přerov https://www.facebook.com/mpprerov/photos/a.375027146444990/762635711017463/?comment_id=763039610977073¬if_id=1610656634819027¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif, z nějž vyplynulo, že čísla lamp veřejného osvětlení neslouží pro rychlou navigaci či identifikaci místa, jsem si vyměnil telefon s mluvčím MP Přerov, abychom prodiskutovali možnosti změny. Volali jsme si dnes, tj 14.1. 2021 a na základě tohoto telefonátu, kdy jsem zjistil, že všechny lampy údajně ani číslo nemají a když mají, nejsou data dostupná. Následně jsem tedy volal jednateli Technických služeb ing Střelcovi, abych zjistil situaci ohledně pasportizace přesněji. Ten mě odkázal na příslušného úředníka magistrátu, který má pasportizaci tohoto typu majetku na starost. Úředník ing Školoud mi řekl, že první fáze pasportizace pro Přerov I-Město je hotova, datová vrstva v GISu již existuje a je dostupná a chystají se pasportizace i dalších místních částí. Po popsání důvodů telefonátu nevyloučil možnost exportu předmětných dat tak, aby k nim měly přístup mj i (státní) složky ISZ, působící na území města. Tyto informace jsem následně předal jak mluvčímu MP, tak jednateli TS.
Na žádost pana ředitele, pověřeného paní ministryní, jsme měli schůzku k JISPSV a možnosti jeho ne/realizace v průběhu tohoto roku.
V průběhu jednání jsme se dotkli:
-ePortálu provozovaného Českou správou, a služeb, které nabízí občanům
- plánu na informativní přehled budoucího důchodu
- propojení /elektronického předávání dat/ dalším státním úřadům
- limitů propojení
- i toho, že např. program Antivirus mohl být během jara spuštěný díky již existujícímu registru zaměstnavatelů
- a že jednotné výplatní místo i pro dávky přiznané Úřadem práce realizuje právě ČSSZ
Domluvili jsme se na návazné schůzce, která by se měla konat právě na ČSSZ.
Problematika legislativní úpravy pěstounské péče
Problematika bezplatného daňového poradenství
Obsahem schůzky byla informace o evropském projektu Implementace udržitelného stravování a případné zapojení našich škol.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz