Probrali jsme aktuální situaci na poli veřejných zakázek (VZ) v Olomouckém kraji a vhodné nástroje k vyšší transparentnosti VZ. Diskutovali jsme o metodě Best value, oslovování dodavatelů, digitálních stavebních denících, akcích Meet the buyer, o Zákonu o střetu zájmů apod.
https://www.oziveni.cz/
Sešli jsme se s partnerem projektu Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce (IKAP I), abychom formálně ukončili tříletou realizaci projektu. Partnerem projektu bylo po celo dobu Centrum uznávání a celoživotního učení Olomouckého kraje. V průběhu projektu směřovalo do této oblasti školství v kraji bezmála sto miliónů korun.
O čem byl projekt IKAP I
👉 o podpoře gramotnosti - finanční, digitální, čtenářské a matematické
👉 o podpoře polytechnického vzdělávání
👉 o podpoře nadání a metodiky aplikovaných pohybových aktivit
Do projektu IKAP I se zapojilo velké množství základních i středních škol napříč krajem.
Ve školách byly díky projektu vybudovány metodické kabinety, které jsou v rámci České republiky unikátní. Například na průmyslové VOŠ a SPŠ v Šumperku vznikly metodické kabinety pro digitální gramotnost a ICT nebo na Střední škole logistiky a chemie v Olomouci vznikl kabinet aplikované chemie. Takových metodických kabinetů vzniklo v celém kraji 15.
92% pedagogů v závěrečném hodnocení projektu IKAP I konstatovalo zvýšení svých odborných dovedností. Enormně se zvýšil zájem žáků středních škol o studium na odborných středních školách. Zapojené školy byly z projektu IKAP I dovybaveny moderním zařízením v celkové hodnotě cca 24 milionů Kč, díky kterému se žáci učí například na obráběcích strojích, které používají moderní průmyslové podniky nejen v našem kraji. Kabinety ICT dokázaly v době pandemie velmi rychle rozjet distanční vzdělávání, se kterým mnoho jiných školských zařízení v počátcích on-line výuky bojovalo.
Projekt IKAP II v aktivitách naváže na již ukončený IKAP I, přičemž nyní se do projektu zapojí i 16 z 19 gymnázií v našem kraji. Gymnázia se předchozího projektu IKAP I účastnit nemohla z důvodu podmínek dotačního programu.
Více na:
👉 Projekt implementace krajského akčního plánu Olomouckého kraje. https://www.ikap.cz/
👉 V hlavní roli polytechnické vzdělávání. https://1url.cz/WzPd0
👉 Krajské metodické kabinety. https://1url.cz/xzPdY
Probrali jsme téma cyklostezek v Olomouckém kraji, jejich koordinace na celém území kraje, návaznost jednotlivých úseků, napojení na okolní regiony a přes hranice. Bavili jsme se o tom, jakou roli by měl v souvislosti s tímto tématem sehrávat kraj.
www.urga.cz
15/01/21 jsem setkal s panem Pavlíkem, starostou Tábora a předsedou Kulturní komsie kraje, jejíž jsem členem. probrali jsme oklikou krajský KV, jak bude fungovat Kultruní komise a trochu i táborskou politiku.
12/01/21 jsem se v ČePiCi setkal s paní Duřtovou, členkou KV za STAN. Probírali jsme fungování KV a podněty ke kontrole.
projednali jsme možnosti pořádání a možnosti financování akce sportovec roku v on-line prostředí
povídali jsme si o naší vizi Střední škola zahradnická Kopidlno a možnostech dalšího směřování.
Krátké povídání o historii, současné (kritické) situaci a o možnostech řešení a jejich důsledcích.
procházka v lesích, p. Přibyl představil co v minulosti dělali pro kraj (datový sklad, nadstavby nad našimi IT systémy) , co dělají - a jaké další projekty by nám mohli zjednodušit život v oblasti zdravotnictví, investic a školství.
Vojta Pikal byl pozván paní ředitelkou k tématu „Stanovisko a problematika nelegálního stahování filmů a platforem pro stahování a jejich vliv na financování české kinematografie a filmové tvorby“. Já ho doprovodil za RT kultura, na základě pověření vedoucí Lenky Kozlové.
Nakonec se diskuze točila okolo 3 témat:
1) České filmy 1962-1991, které SFK prodává a z prodeje žije (70mil ročně, část jde OSA a spol). Zopakovali jsme pirátskou tezi public money / public domain, že jsme proti prodávání dovnitř republiky filmů, které vznikly za veřejné peníze před revolucí, bez privátních investic. Pokud by došlo k tomuto výpadku příjmů, bylo by to ale pro SFK likvidační, muselo by se nahradit nějak z rozpočtu MK. Bavili jsme se o možnosti státní digitální VOD apod.
2) Téma ulož.to a dalších uložišť datových, v korona pandemii významně (Asi o 2/3) vzrostlo stahování nelegálního obsahu, což významně finančně ohrožuje producenty, distributory atd. Navrhovali by nějaký výraznější postih atd. Upozornili jsme, že uživatel, který nahrává obsah vždy povinně zaškrtává, že nahrává legální obsah, nedá se postihovat primárně uložiště, protože zatím nejsou nástroje pro rozpoznání nelegálního obsahu, k porušení dochází na úrovni nahrávače, nelze primárně trestat uložiště. Pokud nelegální obsah uložiště zjistí, nebo je na něj upozorněno, neprodleně je dle zkušenosti maže. To je ale pro producenty extrémně náročné a nedá se to uhlídat, nemají kapacity se bránit. Bavili jsme se o možných řešeních, ale z našeho pohledu ten právní vztah je jasný. Bavili jsme se obecně o velké změně na tomto mediálním trhu a nutnosti, aby distributoři a producenti reagovali na změněnou dobu intenzivněji (např. funkční sdílecí platformy na oficiální bázi apod.)
3) Téma Národního plánu obnovy (EU korona peníze) – má jít asi 1mld. právě do audiovize, ale je k tomu nutná změna/novelizace zákona. Vyžádali jsme si pro RT podrobnosti, budeme-li moci pomoci, probereme to.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz