Setkala jsem se v kavárně v Bruselu se sinoložkou Kateřinou Procházkovou z projektu Sinopsis. Měla jsem být představena řediteli Sinopsis, Martinu Hálovi, ale koronavirus již způsobil komplikace ve scházení se, potkala jsem se nakonec jen s Kateřinou. Navázaly jsme tedy na předchozí setkání před několika měsíci a sdělily si novinky v práci nás obou, se zaměřením na vliv Číny v EU, ale i v Gruzii.
Setkala jsem se v kavárně v Bruselu s Jakubem Eberlem a jeho kolegou Janem Danielem. Pracují v rámci Institute of International Relations v Praze na studii o hybridní válce (mj.) a chtěli i pohled politika, který se věnuje tématu dezinformací. Popsala jsem jim tedy to, co se v EU ohledně tématu právě teď dělá i co plánuji udělat já.
Měla jsem schůzku v Brně s Kamilou Zlatuškovou, ředitelkou a zakladatelkou festivalu Serial Killer. Propojil nás její známý, který mě potkal na přednášce, kterou jsem měla v Bruselu. Obě jsme se chtěly seznámit už nějakou dobu. Kamila mě celkem do hloubky obeznámila s tím, na čem teď pracuje, kam směřuje Serial Killer a kam ho chce posouvat. Bavily jsme se o možnostech rozšiřování do zahraničí, vč. představení v Bruselu (podobně, jako to dělá například Ji.hlava, kterou zaštiťoval letos Marcel). Přislíbila jsem, že festivalu ráda v Bruselu dám záštitu.
Měla jsem schůzku v Praze v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se zástupci NGO Sea Shepherd.
Honza Vrobel oslovil europoslance, jestli si nechtějí vyslechnout informace o kampani za záchranu žraloků a já s tím souhlasila, jelikož Sea Shepherd sleduji a oceňuji jejich aktivity. Bavili jsme se na schůzce o možnostech pomoci s propagací jejich kampaně za podpisy na petici k Evropské komisi.
Na videomeetingu jsme panu řediteli odboru hmotné nouze a SSP na GŘ ÚP představili prototyp zjednodušeného formuláře, vytvořili přes víkend OP a BS. Jak by byli lidé postižení COVID-krizí schopni sami snadno, návodně vyplnit. Stručná verze: https://bit.ly/2R3SyVZ
Líbil se mu, předali jsme i info o p. Jirsákovi, který komunikoval přes Česko Digital s Ondřejem Profantem a je možné s ním konzultovat vvývoj takového formuláře v rámci OKsystému.
Dále jsme popsali nutné komponenty profi videonávodu (herci, scénář...) a že to je drahé.
Nabídli jsme pomoc s videonávodem "na kolení", pomocí screenů a audia. (Konzultaci vhodného software apod.)
Vysvětlovali jsme, co na současném formuláři vidíme jako složité a jako riziko.
Cca hodinová konzultace.
Na mou žádost se mnou po telefonu konzultoval pan prezident APSS, Asociace poskytovatelů sociálních služeb, jaké jsou jejich potřeby v boji s koronavirem, řádově: terénní pracovníci soc. služeb chodí za 100tis klientů, jde tedy o ca 10tis pečovatelek, podobně os. asistence - cca 10tis osob díky ní doma, 55tis seniorů je v pobytových zařízeních, v DOZP cca 11tis osob - a cca 69tis zaměstnanců -> tedy jsou potřeba respirátory FFP2 a testy pro cca 255 tis. lidí v těchto službách, pracovníků i klientů. A dále by byly třeba pro terénní služby pro lidi bez domova a se závislostmi - další desetitisíce osob.
Dále potřebují krajskou podporu při výpadku pracovníků a při zaškolení, jak na ochranné pomůcky (jako řešení jsem nabídla pražský model mobilního týmu).
Neformální rozhovor se socioložkou Markétou Škodovou ohledně senátních voleb v našem volebním obvodě.
Obrátila jsem se přes zprávu na paní ministryni kvůli mezerám v ošetřovném, poté mi zatelefonovala. Na pohledu na ošetřovné pro lidi na DPP/DPČ se neshodneme, já považuju za nebezpečné je nepodpořit.
Povedlo se shodnout na možné spolupráci na podpoře Úřadů práce, paní ministryně mě poté také propojila s ředitelem ČSSZ panem Boháčkem, s nímž jsem řešila praktickou stránku výplaty ošetřovného.
Jsem ráda za ochotu se pobavit nad agregovanými, nejdůležitějšími tématy, mrzí mě neochota vidět problémy lidí na DPP/DPČ- oni za tyto prekérní pracovní smlouvy nemohou, a jsou to např. i asistenti pedagogů, velmi často.
Po nedělním telefonátu s paní ministryní Maláčovou mě propojila na pana Najmona, pověřeného generálního ředitele ÚP.
Hledáme možný přínos pirátských IT znalostí pro ÚP, kde jsou přetížená call centra.
Navrhovali jsme pomoc se zjednodušením formulářů, ÚP vidí průchodněji pomoc s kvalitními videonávody k současným složitým formulářům.
Pokračuje pravidelná komunikace, budeme rádi, když se nám společně povede připravit kvalitní zadání a pak na profesionály bude možné předat realizaci.
Do budoucna je velkou příležitostí pro ÚP propojit se na základní registry, aby se údaje o lidech načetly po zadání rodného čísla.
Protože mám z terénu zprávy, jak těžké je zachovat podstatné prvky porodů, např. bonding, při současném zákazu přítomnosti doprovázejících osob, zejména otců, obrátila jsem se na ministra zdravotnictví s nabídkou metodiky ohledně nutných výjimek. Byť cesta výjimek vždy někoho vynechá, tak alespoň cizinky či ženy s postižením, nebo ženy rodící mrtvé děti - tedy v psychicky mimořádně náročné situaci již předem - by partnera s sebou rozhodně mít měly. Stejně tak zákaz otců u porodu nedává smysl, když pak mnohé porodnice ho- správně- ukončují okamžikem zrození a otec je pak právě podporou při bondingu. Na tyto argumenty pan ministr reagoval vstřícně, podklad jsem mu 24.3. ráno zaslala, a dnes, 25.3. potvrdil, že se tím budou zabývat. Věřím, že se najde alespoň nějaké řešení.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz