Sešli jsme se se zástupci firmy Huawei. Panu řediteli R. Kedziovi jsem zopakoval to samé, co panu Koškovi na předchozím setkání 14. 6. Byli jsme ujištěni, že Huawei je ochotno spolupracovat v obnovování důvěry. Konkrétně by rád jednali o plošných pravidlech, vyzvali nás k návštěvě jejich security centra. Líbí se jim naše myšlenka otevřenosti a ověřitelnosti.
Shodli jsme se, že není dobré, že komunikace Huawei-NUKIB probíhá jen velmi omezeně.
Sešli jsme se se zástupcem firmy Huawei Pavlem Koškem (dříve v ICT Unii). Bavili jsme se samozřejmě hlavně o varování, které vydal NUKIB v prosinci 2018. Ujasnili jsme si technické detaily (jedná se o varování, nikoliv zákaz). Sdělil jsem, že náš postoj je stále stejný: "Stejná pravidla pro všechny. Ideálem je open hardware a open software. Popřípadě alespoň rozumné certifikace HW. Stručně otevřenost a ověřitelnost"
V další části jsme se věnovali novele zákona o vojenském zpravodajství. Srovnali jsme si zkušenosti s jednání s VZ a diskutovali různé aspekty aktuálních znění.
V návaznosti na jednání podvýboru pro egovernment jsem se setkal s Tomášem Knížkem z OSS Aliance. Bavili jsme se o tom, co chtějí dělat. V současnosti ještě nemají úplně jasnou představu.
Resili jsme rekodifikaci stavebniho prava, zejmena mou zadost o zohledneni planovacich smluv pri vydavani uzemniho planu. Toto bylo prialibeno. Dale jsme resili organizaci stavebnich uradu a fikci souhlasu.
V úterý 11.6. při příležitosti zahájení konference Czech Raildays jsem se setkal se zástupci Žesnad, Oldřichem Sládkem, Tomášem Tyllem, Jaroslavem Tylem. Pohovořili jsme o probíhající novele drážního zákona (první část tzv. IV. železničního balíčku), zástupci Žesnad. Požádali nás, abychom ve třetím čtení podpořili komplexní pozměňovací návrh hospodářského výboru, což jsem podpořil. Dále probíhala diskuse nad železničním uzlem Brno. Vyměnili jsme si vzájemně nejnovější informace a domluvili na další koordinační schůzku k tématu.
V pátek 14. 6. jsem se odpoledne sešel s ministrem Hamáčkem. Řešili jsme zásadní témata jako digitální služba, sociální služby, exekuce, tak i situaci se střetem zájmů premiéra a pozici ČSSD ve vládě
Digitální česko a právo na služb služba
Digitální Česko: VYjádřil jsem obavy vláda schválila Digitální Česko a jeho implementační plány a uložila ministerstvům sehnat peníze. Návrh usnesení vlády mluvil o 30 000 000 Kč od MV a MF - obě ministerstva odmítla a vláda schválila Digitální Česko bez uložení povinnosti ho zaplatit. Skutečně toto není dořešené.
Právo na digitální službu . MVČR dodalo změny ve více než 100 zákonech, ale důležité prováděcí zákony (např. Otázky zvýhodnění poplatků ne). Ačkoliv MVČR spolupracovalo na přípravě po předložení zaslali z MVČR přes 100 dalších připomínek. Ministr Hamáček přislíbil, že tuto věc bude řešit a před 2. čtením, které proběhne na podzim, bude věc v kolejích, které vycházejí z původní dohody mezi ministrem, premiérem a sněmovními stranami, které návrh připravily.
Sociální služby/oblast sociální politiky
Řešil jsem stále situaci chybějících dvou miliard v sociálních službách. Představené řešení ministryněmi Maláčovou (ČSSD) a Schillerovou (ANO), má díry, kde jeden a půl miliardy z evropských peněz na sociální služby, které se “zázračně” objevi již byly alokované, de facto je ministryně slíbila dvakrát. Zdůraznil jsem i to, že celková částka je plánovaná na 3 roky, takže s ní nelze pracovat v horizontu letošního rozpočtu, kde skutečně peníze od MFČR chybí.
Zdrůraznil jsem, že v této věci budeme velmi důslední včetně interpelací.
Naším cílem je najít skutečně jednu miliardu na sociální služby v rámci českého státního rozpočtu.
Dle ministra chybí stále vstupy od krajů, nicméně jsem apeloval na to, ať si ministryně Maláčová vysvětlení připraví, potažmo v této věci vstoupí do komunikace s místopředsedkyní Pirátů Olgou Richterovou.
Oblast exekucí
Vláda se zavázala problém téměř milionu lidí řešit vlastním návrhem. Premiér Babiš ve vyjádření řekl, že teritorialitu jako princip podporuje
Naprosto zásadní pro nás je to, aby se stali exekutoři nezávislými a nestrannými vymahači dluhů.
Náš návrh přenastavuje systém tak, že “zakázky” - tedy exekuce - přiděluje soud na základě automatického systému místo toho, aby si exekutora vybíral věřitel.
Vládní návrh teritoriality je paskvil. Exekutora si stále vybírá první věřitel a další věřitelé, kteří mají závazek vůči stejnému dlužníkovi, se již musí spokojit s exekutorem vybraným prvním věřitelem.
Vládní návrh obsahuje spoustu prospěšných změn, jako je např. zastavování marných exekucí. Z toho důvodu navrhujeme z vládního návrhu vyškrtnout vládní podobu teritoriality a implementovat tam “pirátskou podobu teritoriality”. S čímž jsem ministra seznámil.
Na otázku zda podpoří ČSSD (alternace připravovaného vládního návrhu) pirátskou verzi teritoriality (tedy přidělování soudem) ve vládním návrhu novely exekučního řádu na základě principu 1 dlužník = 1 exekutor v místě bydliště, ministr odkázal na paní Valachovou, s tím že skutečnou teritorialitu ČSSD podporuje.
Vláda a střet zájmů
Konfrontoval jsem předsedu ČSSD s odpověďmi, které nám dal na naše otázky Tomio Okamura a snažil jsem se zjistit skutečnou pozice ČSSD, neboť z vyjádření jejich představitelů (Maláčová, Veselý, Chvojka a dalších) není jasné, kde jsou limity podpory současné vlády.
Připomněl jsem panu předsedovi, že již v předchozí situaci hlasování o nedůvěře, ČSSD odešla ze sálu. Předseda mne ujistil, že do situace vnese jasno po setkání špiček ČSSD 21.6.2019, nicméně z něj vzejdou asi finální limity pro podporu vlády s odkazem na koaliční smlouvu.
Diskutovali jsme i ministrovo setkání se zástupci demonstrantů a situaci v justici a policii.
Schůzka se zástupci společnosti Bolt k pozměňovacím návrhům k ST 431, novele zák. 111/1994 Sb.
Zástupci společnosti představili své pozměňovací návrhy a proběhla diskuze s tím, že budou ještě prodiskutovány s Jakubem Michálkem.
Schůzka s Jiřím Kvasničkou, zástupcem UDIT (Unie Dispečinků Taxi) k novele zák. č. 111/1994 Sb. Pan Kvasnička představil návrh pozměňovacích návrhů, Ondřej Polanský představil náš vlastní pozmě%novací návrh.
Proběhla diskuze nad oběma návrhy s tím, že budou oba prodiskutovány s Jakubem Michálkem.
Pan Zemánek nás seznamoval s nápady, kde vybudovat nádrž na zachycování spodních vod tekoucích z Komořanského tunelu. Je několik možností, jsou různě finančně náročné, vše je v plenkách. Musíme sehnat více informací z ŘSD.
Pan Albrecht mi přišel říct o aktuálním dění ohledně případné reorganizace školy Na Beránku
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz