Dnes jsem se v kanceláři ve Sněmovně sešel s Petrem Řehořem ohledně problematiky navrácení Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Upozornil jsem, že na danou problematiku nemám vliv ani nemám dostatečné informace k nějakému kvalifikovanému rozhodnutí. Pana Řehoře jsem nasměroval na naše zastupitele na magistrátu hl. m. Prahy - konkrétně na Víta Šimrala.
Na schůzi s ředitelkou Státní fondu kinematografie Helenou Bezděk Fraňkovou a ředitelem Národního filmového archivu Michalem Bregantem v Národní galerii Praha jsme řešili problematiku digitalizace, restaurování a remasterování českého filmového archivu.
Hlávním tématem byla metoda DRA - viz například článek (od strany 26) v http://fites.cz/wp-content/uploads/2019/02/mag_synchron_210-%C3%97-280-preview-02.pdf
Podle vyjádření ředitelů není možné využít metodu DRA pro zadávací podmínky výběrového řízení, protože je v mnoha věcech neurčitá a subjektivní. Metoda DRA je považována za tak komplexní, že není pravděpodobně možné dle ředitelů dodržet v rámci stávajících zákonů vše uvedené v dané metodě, i z tohoto důvodu ředitelé nechtějí umožnit uvedení informace, že byla metoda DRA použita - lze v titulkách ovšem uvést informaci ohledně výzkumného projektu NAKI.
Nic ovšem nebrání tomu, aby případný vítěz případného výběrového řízení založeného primárně na ceně využil pro digitální restaurování filmu i metodu DRA nebo její části.
Ředitelé také uvádějí, že nevidí problém využít metodiku v případě restaurování filmu pomocí soukromých zdrojů, kde jsou připraveni poskytnout součinnost.
V případech, kdy dochází k úpravám filmového záznamu (například odstranění chlupu) se již podle ředitelů jedná o remasterování, které by tak mělo být i uváděno.
V návaznosti na moje působení v komisi pro důchodovou reformu MPSV jsem se sešel s Marek Kuchtou zastupujících Hnutím pro život a diskutoval naše návrhy ohledně podpory rodičů. Jedním z témat byly námi podpořené či navrhované úpravy rodičovského příspěvku.
Dnes jsem se sešel v mé regionální kanceláři s Jiřím Markem v přípravě odvolání k zamítnuté žádosti o informace ohledně těžby uranové rudy v oblasti nádrží Pustý státního podniku Diamo v letech 1984-1986. Zamítnutí tvrdí, že daná zpráva neexistuje. Od odvolání tedy dáváme informaci, která upřesňuje požadované dokumenty.
Víceméně náhodně jsem se v hospodě po schůzce kosmoklubu setkal s Michalem Václavíkem, zástupcem ČR u ESA. Schůzka měla silně neformální charakter, ale přesto nepřímo navazovala na témata probíraná na nedávno uskutečněném pirátském workshopu na téma Kosmonautika (o kterém jsem dal vědět Jaroslavu Kousalovi z Kosmoklubu, který se ho stihl zúčastnit). Probírali jsme mj. možné důsledky vzniku České Kosmické Agentury a také zda je něco podobného vůbec potřeba a zda by nebylo vhodnější, aby všechny aktivity ČR na tomto poli jednoduše zastřešovala ESA, stejným způsobem, jako doposud.
Shodli jsme se, že by bylo žádoucí, aby do budoucna http://www.msmt.cz/vyzkum-a-vyvoj-2/narodni-kosmicky-plan -> http://www.msmt.cz/file/11400/download/ formulovali spíše raději odborníci na danou problematiku, než kariérní úředníci. Vzhledem k tomu, že pokládám za určitou součást pirátské strategie, že MŠMT je jedno z ministerstev, o které by Piráti měli zájem v případné budoucí koaliční vládě po dalších volbách (což nevím, jestli aktuálně platí), mi to přijde jako zajímavé téma k debatě. Ne, že bych "odborníky" chtěl zamořit úplně všechno, ale zřejmě jsou některé obory, o kterých někteří lidé zkrátka ví něco víc, než jiní. V neposlední řadě se také snažím sám za sebe pochopit procesy, které se uvnitř tuzemské exekutivní moci vlastně odehrávají :-)
V případě, že Piráti skutečně někdy ovládli MŠMT, by bylo výborné, kdybychom poté dokázali v co nejvíce oblastech předvést nějaké jasně viditelné úspěchy - a to není možné bez základní představy "kdo je kdo". (samozřejmě, že ty věci se v podstatě nakonec dějí tak jako tak - ale úkolem politiků je tak trochu "umět to prodat").
Rozhodně nelze říct, kdo by v případě této schůzky byl případně "lobbyistou" a kdo "lobovaným" - přesto bych řekl, že jde o dost zajímavý kontakt, jaké určitě navazujeme i v jiných oblastech.
Samotný Kosmo klub je nadstranický zájmový spolek, který bych velmi volně označil za možnou českou paralelu k americké Planetary Society. Tedy jde o organizaci, sdružující nadšence i odborníky z řad občanů, která není napojena na veřejné rozpočty.
Dne 27.2 proběhla schůzka se zástupci Svazu autorů a interpretů. Probírala se témata okolo pravomocí kolektivní správců, odměňování autorů za jejich díla, nahrávání děl na internetová úložiště, pouštění hudby v provozovnách živnostníků, aktuální úpravy autorského zákona.
Apel ze strany SAI, aby Piráti nepodpořili pozměňovací návrhy k AZ, které míří do sněmovny.
Bez bližšího určení shoda na další schůzce.
Schůzka s panem Jaroslavem Jachimem z Rakouské národní turistické centrály o možné spolupráci na Praze 4.
Zástupci mobilního rozhlasu Jaroslav Karhánek a Ivan Kosturák mi představili jejich produkt Mobilní rozhlas.
U mne v kanceláři proběhlo setkání s ředitelem DBK panem Miroslavem Velflem. Spolu s místosarotstou Lukášem Zichou jsme probírali další kroky vedoucí k co nejdřívější opravě terasy u metra Budějovická.
Ahoj,
sešli jsme se na můj podnět v kavárně Datel. Řešili jsme nápad společnosti Live4K na analýzu volných parkovacích míst a možné podpory města ČB případně Pirátů. Schůzka byla poznávací, nicméně příjemná. Slíbil jsem, že s tímto nápadem seznámím pana Kříže, vedoucího ICT oddělení MMČB. Mluvili jsme i o případné podpoře v dalších upirátěných městech, bude-li mít společnost zájem.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz