15. listopadu došlo po jednání sněmovny k neformální schůzce, kterou jsem inicioval, s předsedy Fialou a Hamáčkem v kanceláři místopředsedy sněmovny ve věci pozice ČSSD k současné vládní krizi. Předseda Hamáček nás informoval o probíhajícím vnitrostranickém jednání s odkazem na příští týden.
7. listopadu jsem se ve své kanceláři na klubu sešel s GŘ Mgr. Ing. Kateřina Arajmu a JUDr. Vladimírem Kremlíkem (náměstek pro právní služby hospodaření s majetkem). Schůzka navazovala na vystoupení zástupců ministerstva a úřadu na VVSRR, o které jsem je dříve požádal ve věci "prázdných budov" a tato byla iniciována paní Arajmu
Diskutovali jsme několik témat:
- samotná legislativa zastupování a související připravovaná legislativní změna
- systém pro aukce movitého a nemovitého majetku a související legislativa
- systém CRAB (situace vendor-lockin), chování IBM, exit strategie
- digitální měny, blockchain
Přislíbil jsem pomoc ve věci: konzultant pro exit strategy CRAB - předal jsem kotnakt na Michaa Bláhu, možnosti týmu pro vývoj aplikací (core zaměstnanci úřadu, prní tým negative), přednáška (budu informovat Tomáš Vymazal)
15. listopadu jsem se sešel v 7:00 na snídani v hotelu Olšanka s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Schůzka byla plánovaná delší dobu. Hovořili jsme o otázkách týkajících se pracovních podmínek v ČR, podílu zástupců odborů v rámci dozorčích rad (řeší sněmovna) a další otázky budoucího vývoje ČR.
Předseda mi předal kontakty na zástupce odborů, které je možné kontaktovat jako "stakeholdery" - partnery pro získání vyjádření ČMKOS pro dílčí legislativu, kterou probírá sněmovna, podobně jako se k řadě zákonům vyjadřují další připomínkovací místa, z nichž některá jsou definovaná zákonem. Předseda mi také předal publikaci o plánu odborového svazu v následujícím období.
13. listopadu jsem v reakci na pozvání ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP09 na schůzku parlamentních opozičních stran ve věci svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě telefonoval s předsedou ODS Petrem Fialou, abych inicioval přizvání SPD a KSČM na tuto schůzku. Tak, aby tato poslanecká iniciativa získala nadpoloviční parlamentní podporu.
Odpoledne se pak uskutečnila schůzka Pirátů (Michálek, Bartoš), ODS (Fiala, Stanjura), STAN (Rakušan, Farský), KDU-ČSL (Bělobrádek, Bartošek), TOP09 (Pospíšil, Kalousek, Pekarová Adamová) , SPD (místopředseda Radek Rozvoral) o uspořádání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny pro hlasování o důvěře vládě. Výstupem bylo společné prohlášení, a příslib společné pozice ve vztahu k vládě, které je v souladu se závěry klubu Pirátů.
9. listopadu (opožděný zápis) jsem měl telefonát s Petrem Fialou, předsedou ODS o možné podpoře poslanců ODS našeho návrhu zákona o regulaci pěstování konopí, který je již nyní ve sněmovně. Mým cílem bylo, aby ODS jako strana tuto důležitou legislativu předložila spolu s Piráty. Předseda přislíbil, že o tomto scénáři budou jednat v rámci nadcházejícího klubu ODS.
7. listopadu se uskutečnila v mé kanceláři VVSRR schůzka s velvyslancem OECD Petrem Gandalovičem, na jeho žádost. Za Piráty jsme byli tři: Ivana Bartoš, Mikuláš Peksa a Petr Fojtík. Diskutovali jsme o možnosti spolupráce s jednotlivými "resorty" pod OECD, možnosti přístupů do eKnihovny materiálů pro oborové záležitosti i průřezovou otázkou digitalizace, kterou OECD nyní řeší jako speciální program s přesahem do agend původního rozdělení.
Proběhla informativní schůzka, na které zástupci koalice přednesli svůj návrh na úpravu programu ustavující schůze zastupitelstva P10, představili výbory a komise, na kterých už existuje koaliční shoda a nabídli opozičním klubům konkrétní početní zastoupení v těchto orgánech. Opoziční zástupci poptali kompletní seznam orgánů a jejich náplň jako podklad pro své rozhodnutí a vyjádřili zájem delegovat členy do těchto orgánů. Současně se zmínilo, že členy orgánů mohou být i nečleni zastupitelstva.
V sobotu 3. lisotpadu jsem se jako člen hnutí DiEM25 navzdory chřipce zúčastnil celostátní schůzky členů. Přítomna byla také členka Pirátů Renata Žďárková, z lidí které znám z CB dále Antonín Hořčica (jeden z nejaktivnějších členů českého DiEMu) a Karel Paluš, dále Jan Májíček a zhruba dalších 15 lidí. Přítomen byl také novinář z Nového Deníku.
Zestručněný program lze najít na FB eventu: https://www.facebook.com/events/334834200596046/
Řešila se organizace českého DiEM po formální stránce, a také volby do EP. Sdělil jsem svůj názor k eurovolbám, že Piráti jako středová strana by nedokázali vysvětlit, proč jsou součástí širokého hnutí od liberálů až po marxisty a radikální levici, že vnitrostranicky dle mého názoru není zájem o volební spolupráci. A vyzýval k tomu, aby se DiEM pokusil vytvořit širší koalici, v prvé řadě se Zelenými, s autentickými sociálními demokraty toho času bez strany, případně třeba i s lokálními projekty jako Praha Sobě nebo některými jejich osobnostmi (zmíněn Pavel Čižinský). Zájem spolupracovat s DiEM a přihlásit se k programu "Evropského jara" prý má SDS (Strana demokratického socialismu), která už nechce spolupracovat s KSČM pro její pokračující příklon k oligarchovi, nacionalismu a protievropským postojům.
V konzultačním hlasování byla odmítnutá možnost samostatné kandidatury DiEM25 a naopak jednoznačný příklon k vytvoření širší koalice/hnutí. Jako třetí alternativa s menší podporou zůstává podpora jednotlivých kandidtů za jiné subjekty. Osobně se nijak netajím tím, že vedle Pirátů bych přál úspěch i této koalici, protože mě děsí rozpad "tradiční" parlamentní "levice" a absence moderní levice (a bezradnost lidí, kteří by ji mohli tvořit) v České republice. Že v rámci Pirátské strany patřím k těm, kdo s řadou levicových myšlenek sympatizují, je o mně myslím známo...nicméně identitou se považuji jednoznačně za Piráta, nikoliv levičáka ;)
Ze své iniciativy jsem se sešel s posl. Válkovou (ANO), abych jí představil náš návrh na legalizaci pěstování a držení malého množství konopí. Diskutovali jsme právní a komparativní souvislosti.
Sešel jsem se s panem Filipem Dvořákem, HK ČR, který mě písemně oslovil, a to k mým návrhům k Airbnb.
HK ČR prosazuje, aby poplatek za pobyt z ubytovací služby platil majitel bytu, aby to bylo efektivněji vymahatelné a nedocházelo k únikům, podobně jako se kdysi vymlouvali majitelé aut, že auto neřídili, tak se majitelé bytu vymlouvají, že to nebyli oni, kdo pobyt přes Airbnb poskytli.
Následně jsem pana Dvořáka požádal o podněty, které HK ČR má ke stavebnímu zákonu, který řeší s MMR.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz