V Bruselu jsem se účastnil Rady pro zahraniční věci, kde jsme s ministry zahraničí EU řešili další podporu Ukrajiny, podobu 11. sankčnho balíčku vůči Rusku, situaci v oblasti Afrického rohu a spolupráci s ministry zahraničí zemí západního Balkánu. Na okraj zasedání Rady jsme se sešli ke koordinační schůzce s protějšky ze Slavkovského formátu (S3) Alexandrem Schallenbergem a Miroslavem Wlachovským. S komisařem Oliverem Várhelyi jsem následně řešil podporu Ukrajiny a západního Balkánu.
V Černínském paláci jsem přivítal ministra zahraničních věcí Slovenska Miroslava Wlachovského, jehož první návštěva vedla tradičně do Česka. Mluvili jsme o našich vztazích, regionální spolupráci, zejména v rámci Slavkovského formátu a Visegrádské skupiny a o situaci na Ukrajině či dezinformacích.
Nově jmenovanému ministrovi zahraničí Slovenska Miroslavovi Wlachovskému jsem pogratuloval ke jmenování do funkce. Hovořili jsme o našich unikátních vztazích, které musíme i nadále posilovat.
V Černínském paláci jsem přivítal prezidenta Evropské investiční banky Wernera Hoyera. Jednali jsme o příležitostech při obnově UA, zapojení českých bank a firem a o investování v Africe.
S ministry zahraničních věcí EU jsme řešili zejména ruskou agresi proti Ukrajině, finanční i vojenskou pomoc Ukrajině a budoucí vztahy EU a Číny.
V Černínském paláci jsem přijal ministryni zahraničních věcí Mongolska Battsetseg Batmunch. Během jednání jsme pozitivně zhodnotili dvoustranné vztahy a shodli se na tom, že je třeba posílit obchodně-ekonomickou spolupráci. Tématem byla i pokračující česká spolupráce na zalesňování a na projektu „Návrat koně Převalského“.
V Černínském paláci jsem přivítal angolského ministra ekonomiky a plánování Mária Augusta Caetana Joãoa. V češtině jsme jednali o dalším rozvoji našich dlouhodobě dobrých vztahů a možnostech další spolupráce. Měl jsem možnost vysvětlit angolské straně pozice Česka, EU a NATO k probíhajícímu ruské invazi na východní hranici EU.
V rámci výjezdu za občany do regionů jsem se setkal se zástupci města Broumov, přivítal mě starosta Arnold Vodochodský a dále jsem se účastnil kulatého stolu se zástupci místních firem a kulturních spolků.
Schůzka s panem Šimonem (předseda představenstva ZD Maleč) a panem Kružíkem (jednatel společnosti Agro 2000) na téma zemědělská politika.
Ve Washingtonu jsem jednal se svým protějškem Antony Blinkenem. Diskutovali jsme o posílení bilaterálních vztahů, podpoře Ukrajiny, spolupráci v Indo-Pacifiku, energetické bezpečnosti a obranné spolupráci. Představili jsme také Společné prohlášení o svobodě médií. V sídle NASA jsem za přítomnosti ředitele NASA Billa Nelsona stvrdil přístup Česka k Artemis Accords. S Kurtem M. Campbellem z Rady pro národní bezpečnost jsem hovořil o provázanosti bezpečnosti Indo-Pacifiku a Evropy. Během návštěvy organizace National Democratic Institute jsem diskutoval s jejím prezidentem Derekem Mitchellem o posílení demokratických institucí po celém světě. S prezidentem The International Republican Institute Danielem Twiningem jsem debatoval o našem přístupu k Rusku a Číně.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz