31. 1. 2018

30.1.2018 jsem se večer sešel na "pokec/konzultaci" a kulturní vyžití s Honzou Palaščákem. Tématem byly otázky vývoje v energetické politice ČR i v optice mého předchozího jednání s SMSČR, kde energetika je jedním z pilířů strategie rozvoje 2030.

Prvním probíraným tématem byla stále neutěšená situace ve věci vytunelovaného projektu, kdy 400 poškozených obcí a škol resp. věřitelů projektu Energie pod kontrolou zakládá Sdružení poškozených a domáhá se náhrady min 50 milionů korun.

Dále jsme diskutovali situaci, kdy je opět na stole (viz vyjádření Vladimíra Vlka v OVM z minulého roku) návrh nové tarifní struktury a můj záměr případně interpelovat MPO, neboť mám důvodné obavy, že se chystá neopodstatněné zdražování fixních plateb a neprobíhá žádná veřejná nebo odborná diskuse, natož aby byly reflektovány zájmy spotřebitelů. ( jističe znovu a jinak:-( )

Zde jsem zdůraznil důležitost zrušení výjimek ČEZ ze zákona o registru smluv v souvislosti s Piráty podaným legislativním návrhem ze začátku měsíce ledna 2018. Tyto peníze by totiž měli mít oporu v nákladech ČEZ či regulovaným nákladech ČEZ Distribuce, o čemž pochybuji.

Po krátké debatě v bývalém Kafe a cigára jsme navštívili Lucerna Music Bar a shlédli předpremiéru celovečerního filmu Tondy Blaníka, ve kterém mám štěk

Ivan Bartoš
publikováno: 31. 1. 2018 14:33 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
31. 1. 2018

Dne 30.1.2018 jsem se sešel se zástupci SMSCR na poli Výboru (VVSRR)

JUDr. Stanislav Polčák (STAN) Předseda Sdružení místních samospráv a europoslanec

Petr Halada je předsedou pracovní skupiny pro strategický rozvoj, jedné z šesti pracovních skupin, z kterých se celé SMS skládá.

-> O schůzku žádal Petr Halada dopisem - v záhlaví dopisu je Stanislav Polčák jako předseda.

---

SMS představili agendu vlastní pracovní skupiny pro strategický rozvoj SMS tedy moderní veřejná správa a inovace v ní.

Připravují Vizi rozvoje obcí do roku 2030 (možné scénáře rozvoje venkova a adaptace při zachování udržitelného rozvoje).

Pěkná vize v souladu s Piráty: Decentralizace, digitalizace, návrat na lokální úroveň, místní zdroje, místní hospodářství a podnikání, posílení sociálních služeb, zpřístupnění informací, open data.

Chytrý venkov v roce 2030 - Hlavní výzva - vytvoření infrastruktury (optické sítě, wifi) v horizontu dalších 5 let.

Vize: venkov vybavený tak, aby uspokojování základních potřeb nebylo namáhavější než ve městě, současně přinášel veškeré vyžití (sociální kontakty, volný čas…). Digitalizace všech oblastí života: úřady, decentralizace a sdílení, nové modely dodávek např. energií či v dopravě, oblasti vzdělání, zdravotní a sociální služby. Občané dostávají služby, jejichž zdroj nemusí být nutně fyzicky přítomen v obci.

Zde krátký abstrakt - nebylo projednáno v detailu
10 oblastí rozvoje:

1. Energetika / energeticky soběstačná obec z 60-80 % - dodávky elektřiny a tepla, komunální energetická soustava vybudovaná dle konkrétních podmínek, dostupnosti, zdrojích, zateplení budov… pasivní budovy… rozvoj komunální energetiky, pracovní příležitosti, nezávislost na velkých dodavatelích, velká míra autonomie. Novinkou autonomní mobility a elektromobilita

2. Voda / zásobování z místních zdrojů, nakládání s odpady v místě, kde vznikají. Obce nebo svazky obcí - zásobování vodou a zadržování vody v krajině. Zadržování dešťové vody na pozemcích, čištění odpadních vod individuálně nebo pro menší počet budov. Současné způsoby čištění, technické parametry, cena - do budoucna nedostupné. Nakládání s odpadními vodami řešit jako službu obyvatelstvu (podobně jako svoz odpadu)

3. Odpady / nakládání s komunálním odpadem a bioodpadem - tak, aby bylo součástí energetiky - moderní kogenerační technologie

4. Územní plánování / jasný koncept rozvoje obce, místo ke spokojenému žití, plní své funkce, nabízí služby. Obec žije nejen s příjezdem rekreantů…

5. Vzdělání / svazkové školy, e-learning, internetové platformy vzdělání. Obsahová změna, nové způsoby výuky, práce s informacemi

6. Zdravotnictví / telemedicína - lékař není přítomen fyzicky, ale je vždy dostupný, např. přes skype. Např. laboratorní vyšetření - ne docházka na středisko, sběr přes sociání službu.

7. Podnikání / místní podnikání. Místo velkých výrobních podniků pracovní místa v sociálních službách

8. Doprava a zásobování / opravené komunikace - to platí stále. Předpokladem rozvoje není rozšiřování stávajících řešení, ale hledání nových řešení… Co bude jinak? Dodávky místo do obchodů, dovážka z e-shopů, menší věci - drony, rozšiřování autonomní mobility - auta bez řidičů

9. Veřejná správa / zapojení občanů do správy obce, zpřístupnění dat a informací, open data, transparentnost, dostupnost úřadů elektronicky, princip subsidiarity

10. Společenský, kulturní a sportovní život / reálný, ne digitalizovaný, (možná jako jediný) dotačně podporovaný

Z toho vyplývají dílčí kroky, které je třeba rozpracovat. Na stekání jsme prošli nejklíčovější deliverables v konkrétních otázkách.

Přislíbil jsem rámcovou spolupráci dle gescí našich poslanců v souladu s našimi prioritami, kterou probereme na klubu.

Ivan Bartoš
publikováno: 31. 1. 2018 14:11 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
31. 1. 2018

Musím dohnat jeden takový velký rest. Když jsme před 3,5 lety byli zvoleni do zastupitelstva, rozhodli jsme se lobokontakty evidovat v Redmine jako všechnu ostatní naší činnost, a jednou za čas do tohoto vlákna dávat souhrn schůzek (abychom to tu moc nespamovali). Myslím že jsme se dohadovali, že si to jeden z nás vezme na starost, ale už si nepamatuju kdy a ten člověk na to očividně časem zapomněl. Takže sem dávám seznam všech našich (já, Ondra, Jakub, Mikuláš) schůzek týkajících se Prahy a níže záznam z mých schůzek za měsíce říjen-prosinec. Odteď už pravidelně budu zapisovat schůzky i sem, ještě jednou sorry.

Schůzka s provozovateli placených parkovišť

10. října 2017: Sešel jsem se se zástupci Asociace provozovatelů parkovišť: Ondřej Tesař, Lubomír Tusjak a ještě jeden člověk, jehož jméno si nepamatuji (na jejich žádost). Vysvětlili mi situaci: Dolínek na začátku roku 2016 prohlásil, že objevil šlendrián v TSK - TSK prý pronajímá placená parkoviště za malé peníze. Na základě toho se pak několikrát sešel s Asociací, která mu vysvětlovala, že OK, někde ty nájmy jsou nízké a dalo by se to zvednout (představili konkrétní návrh), jinak ty ceny ale prý odpovídají tržním hodnotám (udělali kalkulace) a problém je jinde. Provozovatelé prý chtějí investoval, ale mají smlouvy na dobu neurčitou a tak nemají jistotu, že se jim investice vrátí. Nemají nic proti jednotnému vzhledu, lepší bezpečnosti atd., ale chtěli by záruku od města, že v nájmu budou moci zůstat do doby, než se jim investice vrátí.

Dolínek byl prý zpočátku vstřícný, pak ale najednou v srpnu 2017 obrátil a vyhlásil do médií, že se všechny smlouvy vypovídají a parkoviště bude provozovat sama TSK. Podle zástupců Asociace je to nesmysl, z jejich zkušeností vyplývá, že jakmile placené parkoviště začne provozovat město, najednou "přestane vydělávat" (resp. peníze se utratí za blbosti). Navíc s plánem na rozvoj parkovišť pod TSK jsou spojeny veliké investiční náklady a těžko říct, jestli se městu vůbec vrátí a za jak dlouho.

Jejich argumenty mi přišly rozumné, doporučil jsem jim, ať zkusí oslovit koaliční zastupitele, že se pravděpodobně jedná o akci ČSSD.

Schůzka s JCDecaux ohledně budoucnosti pražského mobiliáře

23. listopadu 2017 jsem se sešel Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem JCDecaux (na jeho žádost). Mluvili jsme o historické smlouvě Prahy s JCDecaux (ptal jsem se, jak to je s nařčeními od konkurence z webu http://www.okradenapraha.cz/ ) a o budoucnosti řešení městského mobiliáře. Pan Tenzer se mi snažil vysvětlit, proč si myslí, že pro Prahu je současné nastavení (JCDecaux do ulic umisťuje vlastní mobiliář, udržuje ho a postupně ho renovuje na vlastní náklady, na oplátku tam může mít reklamu; městu také platí nájem) výhodné. Znělo to celkem přesvědčivě (shodli jsme se, že kdyby to mělo dělat město samo a samo by hledalo inzerenty na plochy, vyšlo by to pravděpodobně mnohem dráž), akorát si nejsem jistý adekvátností nájemného, které JCDecaux platí. Pan Tenzer mi taky vysvětloval, proč jsou informace uváděné na webu okradenapraha.cz nepravdivé.

Řekl jsem panu Tenzerovi, že vidím problém hlavně ve 1) stavu, který nastane po skončení smlouvy (kdybychom udělali soutěž, tak JCDecaux bude ve výhodě - protože nebude muset nakupovat nový mobiliář - a kdyby prohrálo, tak jak proběhne nahrazení jejich mobiliáře novým?) a 2) vzhledu mobiliáře. U 2) mi bylo vysvětleno, že současný vzhled byl kdysi Prahou schválen, takže jsme se nakonec shodli, že je trochu hloupé, když kvůli tomu Praha nyní JCDecaux kritizuje. U 1) jsme se shodli, že ten konec smlouvy bude komplikovaný.

Za sebe jsem řekl, že preferuji udělat soutěž (prý existuje i legální možnost prodloužit smlouvu, což ale za vhodné řešení nepovažuju), ale nemám názor na to, jestli je vhodnější nastavení, aby Praha mobiliář vlastnila a soutěžila se údržba + pronajímala reklama, nebo aby byl systém nastaven tak jak dnes (mobiliář vlastní druhá smluvní strana).

Žádné výhody z žádné strany přislíbeny ani poskytnuty nebyly (pokud nepočítáme to, že jsem získal větší vhled do současného smluvního vztahu).

Schůzka s Jirkou Sedláčkem ohledně farmářských trhů

18. prosince 2017 jsem se sešel s naším příznivcem Jirkou Sedláčkem (na jeho žádost). Ozval se mi kvůli tomu, že jsem již několikrát veřejně kritizoval způsob, jakým Praha 1 provozuje trhy na Náměstí Republiky. Jirka je šéf Asociace farmářských tržišť a už několik let bojuje proti neférovému prostředí v této oblasti v Praze. Bavili jsme se o současných problémech (špatný sortiment, neférové ceny pro provozovatele, prodejce i zákazníky) a domluvili se, že se pokusíme připravit nějaké koncepční celopražské řešení. Nebyly poskytnuty žádné výhody pro žádnou z uvedených stran.

Schůzka k řešení Nemocnice Na Františku

19. prosince 2017: V letenském Lokálu jsme se sešli ve složení Hana Marvanová (STAN), Vít Masare (Zelení), David Bodeček (angažovaný občan, nestraník) a já, abychom řešili další postup ve věci Nemocnice Na Františku. Domluvili jsme se na shnánění podpisů pro referendum, Hana Marvanová přislíbila, že prozkoumá možnost napadení koncesního řízení z právního hlediska. Žádné poskytnuté výhody, od Davida Bodečka jsem si nechal zaplatit jedno pití.

Adam Zabransky
publikováno: 31. 1. 2018 13:42 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
31. 1. 2018

z posledních dní:

27.1.2018 - Konzultace se sociálním pracovníkem J. Kubačákem k situaci na Úřadech práce v Praze (je z organizace Maltézská pomoc, o.p.s., která působí na Praze 10) a k celkovému pojetí systému dávek v ČR.

Nepřijala jsem žádné výhody, jen informace, za které děkuji.

29. ledna jsem se sešla s Martinou Prášilovou, Klárou Chábouvou a Romanem Hrůzou z organizace Mimo domov, z.s..

Témata: situace dětí v dětských domovech, přístup k psychoterapii a (psycho pomoci), dále děti opouštějící dětský domov a jejich situace bezprostředně po odchodu.

Nepřijala jsem žádné výhody, jen informace, za které děkuji, a doporučila, koho je dále vhodné kontaktovat.

30.1. jsem se sešla s P. Kolínskou (radní MHMP pro územní rozvoj) a její asistentkou na schůzce avizované v otevřeném kalendáři (olgarichterova.cz/kalendar) - téma: Proluka. Cíl: jak připravit konzultace s veřejností, aby přinesly dobrý výsledek (maximální míru dohody MČ - developera - občanů).

Nepřijala jsem žádné výhody, jen informace o současném stavu jednání, a předestřela jsem svůj názor jako komunální zastupitelky a člověka angažovaného od začátku plánů výstavby.

Olga Richterova
publikováno: 31. 1. 2018 12:20 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
30. 1. 2018

Schůzka Piráti – STAN ke spolupráci při volbách do ZHMP a zastupitelstev MČ

Piráti: Adam Zábranský, Vít Šimral, Jaromír Beránek, Tibor Vansa

STAN: Petr Hlubuček, Jana Plamínková, Jan Lacina, Miloš Růžička, Petr Hejma

Na schůzce jsme diskutovali možnou spolupráci v rámci kampaně do zastupitelstva hlavního města Prahy a městských částí a případnou povolební spolupráci. STAN nám sdělil, že oni za jednu z relevantních variant považují jednání o předvolební koalici s námi, kdy STAN nabízí expertizu 14 starostů a silnou personální základnu. Řekli jsme jim, že u nás to zatím vypadá na samostatný postup, ale tento návrh budeme tlumočit krajskému fóru.

Piráti deklarovali, že nejsou ochotni po volbách spolupracovat s KSČM, SPD a ODS či ČSSD v současné podobě, rovněž případná spolupráce s TOP09 nebo s ANO by byla závislá na konkrétních lidech. Vedle STAN se jako přirozený partner jeví Zelení a nové uskupení Jana Čižinského, pokud získá potřebný počet podpisů (100.000) pro registraci.

Na úrovni MČ je největší zájem o spolupráci na Praze 4, 5, 6 a 8, možná je dohoda také na Praze 2 a 3. Slíbili jsme nicméně předat kontakty na všechny představitele již zformovaných místních sdružení, které budou o případné spolupráci s ostatními subjekty vyjednávat samostatně.

Schůzka k senátním volbám proběhne do 14 dnů.

Adam Zabransky
publikováno: 30. 1. 2018 17:45 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
30. 1. 2018

Neformální smalltalk s Vítem Rakušanem a Michaelem Kašparem (starosta a místostarosta Kolína) po akci "SmartCity" na půdě PSP ČR organizované platformou Starostové starostům (Jan Farský) dne 30.1.2018.

Téma: komunálky Kolín

Přítomen: z pirátů u smalltalku pouze já

Potvrdil jsem přípravu naší pirátské kandidátky v Kolíně. Bavili jsme o negativní kampani kolínských subjektů, kterou jsme vůči sobě (Piráti/Změna pro Kolín) vyloučili.

Vojtech Ertl
publikováno: 30. 1. 2018 14:00 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
30. 1. 2018

Právě jsme se vrátil ze schůzky z Tomášem Kolaříkem (Neplést si s Lukášem!), ředitelem O.p.s. Plavba a vodní cesty. Vysvětlil mi některé aspekty vodní dopravy a zejména situaci kolem přístavu na Prase 7, což je téma zajímavé pro komunální volby. Důležitý poznatek - Ani radnice P7 není ve všem úplně tak čistá s sluníčková. Ono to půjde

Roman Kucera
publikováno: 30. 1. 2018 12:42 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
30. 1. 2018

Ahoj,

včera (29. 1. 2018) jsme se já a Lukáš Mamula (člen PMS Brno) setkali s Martinem Freundem (zastupitelem města Brna za Žít Brno s podporou Pirátů).

Martin se ptal na náš postoj ke kandidatuře do komunálu a k případné další spolupráci se ŽB. Sdělil jsem, že zatím nemáme platné rozhodnutí místního fóra (jednání probíhá), ale s vysokou mírou pravděpodobnosti lze předpokládat, že se rozhodneme pro samostatnou kandidátku Pirátské strany s otevřenýma primárkama. Dále jsme se krátce bavili o tom, jak se stavíme k tématům sociální politiky a sociálního začleňování. Nakonec jsme probrali způsoby, jakými je možné se zapojit do primárek.

Dále jsem se včera (29. 1. 2018) krátce setkal s náměstkem Hladíkem (KDU), který mi m.j. sdělil, že byl zvolen lídrem za KDU do komunálních voleb a lehce jsme se dotkli organizace schůzky s Janem Špilarem, kandidátem do senátu (zatím za KDU), který žádá o podporu Pirátů.

Tomas Kolacny
publikováno: 30. 1. 2018 11:19 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
29. 1. 2018

Dnes, 29. 01. 2018, jsem se já a Pavel Vrbický (člen KS Královéhradecký kraj) setkali se zástupci HDK (Hradecký demokratický klub), konrétně s panem primátorem Zdeňkem Finkem a panem zastupitelem Jiřím Sovou.

Šlo o čistě informativní schůzku, chtěli poznat Piráty v Hradci Králové, bavili jsme se o průnicích v programu Pirátů i HDK. Schůzka byla velmi přátelská a jsme zvání jako pozorovatelé na další chůzi HDK.

Kamil Kubica
publikováno: 29. 1. 2018 21:03 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra
29. 1. 2018

22.2. na Výboru pro Veřejnou správu a regionální rozvoj (VVSRR) jsme setkali s Janem Matouškem - ředitelem Asociace pojišťoven vě veci Zákona o cestovním ruchu (č. 159 - sněmovní tisk 12).

Řešili jsme převážně část týkající se pojištění a fondu, do kterého musí cestovky přispívat. Ačkoliv jsem neobjevil motivaci? zaznělo podobně jako od cestovních kanceláří, že 0,1% namísto vládního návrhu 0,25%, což vytváří dostatečný objem peněz ve fondu pro garanci krachu. Vychází taktéž v Regulatory Impact Assessment.

Obecně nás zajímal stav pojišťování v obalsti cestovního ruchu a dopad zákona na pojišťovny v případě, že by se naplnila obava většího vzniku cestovních kanceláří (problematika balíšků služeb) - dynamika trhu

poskytnuté výhody:
občerstvení na VVSRR od p. Kuklíkové
Ivan Bartoš
publikováno: 29. 1. 2018 10:15 permalink
report zkopírován z Pirátského fóra

Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz