11.10.2018 náhodné setkání u oběda s Petrem Kotenem ( Místostarosta obcí Žižicka, člen Výboru pro tělovýchovu a sport Středočeského kraje, ODS) restaurace Vítov, zhodnocení výsledků komunálních voleb 2018
Pavel Staňek (radní za ANO, předseda představenstva Technické sítě Brno) mne požádal o schůzku. Krátce jsme se sešli 16.10. 2018 v Brně. Bavili jsme se o povolební situaci, hlavně o rizicích spolupráce s ODS. V kostce se jedná o to, že před změnou vedení v roce 2014 sice veřejné zakázky splňovaly všechny právní náležitosti, ale i tak mohly skončit tím, že městská firma dostala dražší službu/produkt než bylo nutné. Pavel odhaduje, že v TSB se změnou přístupu povedlo ušetřit kolem 10 % z obratu bez dopadu na objem a kvalitu služeb. Má obavy, že se ODS podaří i přes naši snahu o transparentnost starý systém oživit. Obzvláště pokud nebudeme mít ve firmách dost svých spolehlivých lidí.
Dne 15. 10. proběhla schůzka s hnutím Naše Čtrnáctka v 18:30 v Costa Coffee v CČM. Schůzky se účastnili Michal Prager a Petr Hukal (Piráti) a Soňa Tománková, Miroslav Froněk a Vladimír Diviš (Naše Čtrnáctka). Obě strany si poblahopřály s dobrému výsledku. Diskutovány byly programové shody především v otázkách Otevřená radnice, doprava a bydlení. Obě strany se shodly na možnosti spolupráce v těchto bodech v Zastupitelstvu. Možná koaliční spolupráce nebyla vzhledem k výsledku voleb diskutována.
Dne 15. 10. v 11:30 proběhla úvodní schůzka v pizzerii Violete s ODS. Debatována byla možnost koaliční spolupráce na Praze 14. Identifikovány byly možné kolizní body programu (privatizace, parkovací zóny). ODS deklarovala, že co se týká personálního obsazení ctí vítěze voleb a čeká na jeho oficiální nabídku. Možnost koaliční spolupráce nebyla vyloučena.
Účastníci: Michal Prager, Petr Hukal (Piráti), Jiří Zajac, Josef Kutmon (ODS)
V pondělí 8. 10. jsme se v 16:30 sešli v Kafe za rohem s lídryní boskovické KDU ČSL, Dagmar Hamalovou. Přestože koaliční smlouva v Boskovicích už byla tou dobou podepsána, mluvili jsme v teoretické rovině o možnostech alternativních uspořádání a rozložení sil a hodnotili nově vznikající koalici.
Totéž pondělí v 19:30 jsme se ještě sešli v prostorách KRASu s představiteli ANO, zejména pak s jejími čelnmi představiteli a nově zvolenými zastupiteli (Lukáš Holík, Pavel Schwarzer, Petr Axman, Martina Přichystalová). Cílem schůzky bylo ujistit se o stabilitě vznikající koalice a znát osobně přístup jejího lídra, Lukáše Holíka, k nastálé situaci (koalice ODS, ANO, Sportovci, TOP 09, Boskováci). Dále jsme chtěli upozornit na určité programové neshody mezi koaličními stranami a vyjádřit svůj postoj. Poté, co nás všichni přítomní představitelé ANO ujistili o svém rozhodnutí, jsme vyjádřili podporu a v dobrém se rozešli.
O týden později, 15. 10., jsme se ve 20:00 potkali U Rudyho opět s Dagmar Hamalovou. Probírali jsme zejména nápady a návrhy ohledně městského rozpočtu na rok 2019, informovali se o případné možnosti zavedení participativního rozpočtu v Boskovicích.
Téhož dne v 21:00 jsme se ještě potkali s Petrem Malachem jako zástupcem opoziční ČSSD. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první setkání tohoto druhu, mluvili jsme převážně o standardních tématech, která budou v příštím volebním období v Boskovicích aktuální, tj. o výstavbě knihovny, sportovní haly, situaci okolo boskovické nemocnice.
15.10.2018 schůzka v poslanecké kanceláři na Francouzské.
téma: vznik mechanismu na odškodnění následků povinného očkování. Schůzka s Martinou Suchánkovou ze spolku Rozalio navazovala na schůzku s panem náměstkem ministra zdravotnictví Prymulou 4.10. (viewtopic.php?p=583384#p583384). S tím jsem naťukla, že mají paragrafované znění zákona k řešení této problematiky ve vnitřním připomínkovém řízení. Tj. ve fázi, kdy ještě je možné podstatně změnit věci, které by mohly být nedomyšlené nebo sporné. A právě do toho vnitřního připomínkování zapojili i Rozalio.
Probraly jsme tedy připomínky, které od spolku Rozalio dostalo ministerstvo. Zaujalo mě zejména, že ďábel je skrytý v detailu – pokud bude velká část funkčnosti zákona záviset na prováděcí vyhlášce, ale v ní se bude stanovovat i financování celého mechanismu, můžeme mít zákon sice zdánlivě pěkný, ale zcela bezzubý co do skutečné pomoci. Otázkou tedy je i příprava samotné vyhlášky.
Stejně tak je potřeba domyslet nejen jednorázové odškodňování, ale i způsob podpory rodin, kde přestane jeden z rodičů chodit do práce a plně se věnuje dítěti – a často se po čase podaří zdravotní stav zase zlepšit, nejde tedy nutně o tak obří částky. (Souvisí to s příspěvkem na péči, jehož vyřízení u nás trvá zoufale dlouho – klíčové slovo: lékařská posudková služba.)
Ale hlavně: jsem zvědavá, jak se ministerstvo s připomínkami popasuje a co budeme diskutovat ve Sněmovně. Jak dlouhá je cesta z vnitřního do vnějšího připomínkového řízení a nakonec k poslancům? Uvidíme .
Závěrem ještě připomenu, co jsme měli v programu:
„Piráti podporují vytvoření mechanismu pro státní odškodnění za trvalé zdravotní následky způsobené aplikací registrovaných vakcín při snaze o splnění očkování vyžadovaných pro přijetí dítěte do mateřské školky. Tento mechanismus povede nepochybně ke zvýšení počtu hlášených závažných nežádoucích účinků, které bude nutné odborně přezkoumávat, nicméně tento trend je žádoucí. Pokud sběr informací o nežádoucích účincích vakcín spoléhá na systém pasivního hlášení, je klíčové především prvotní předání informace o možném riziku registrované vakcíny a falešný poplach je lepší než iluze bezpečnosti.“
Přijaté a poskytnuté výhody: 0
14.10.2018 v 18:30 proběhla schůzka zlínských zástupců Z21 Vančura, Piráti Jaroš, ODS Chalánek, KDU Dufek, kde jsme hovořili o povolebním vývoji ve Zlíně. Na závěr jsme se shodli, že navrhneme znovu 6-ti koalici ve Zlíně.
14.10. jsem se v Atlasu setkala s členkou mezinárodního týmu Zelených, Magdalenou Davis. Setkání byl přítomen i Jenda Perla, který ho na mé přání pomohl domluvit. Bavily jsme se o eurovolbách, variantách, které Zelení do eurovoleb zvažují ohledně své kandidatury, a co jim můžeme poskytnout my. Předala jsem Magdě informace o našich primárkách a prosincovém semináři a slíbila, že po konci října jim pošlu draft našeho CEEP, aby věděli, do čeho by případně šli. Magda mi předala a doporučila odkazy na Zelené manifesto a Greens/EFA priority, abychom mohli porovnat, jestli programem nejdeme příliš mimo zvažovanou frakci. Zároveň přislíbila, že mi pošle nějaký nástin variant, které by jejich předsednictvo bylo ochotno schválit, aby ho mohlo probrat naše předsednictvo.
14.10. proběhla otevřená schůze Pirátů Praha 4, na kterou se dostavilo i několik zástupců jiných politických stran. Při té příležitosti jsem obdržel od Patrika Šebesty (bývalý zastupitel za TOP09) jeden výtisk jeho knihy Zákon o obecní policii (553/1991 Sb.) – Komentář, činím o tom tedy zápis do registru.
Výtisk mám u sebe a bude k dispozici zastupitelskému klubu Prahy 4 a zastupitelskému klubu HMP.
Dne 3. 10. jsem se v doprovodu Ing. Josefa Suchánka (STAN) sešel jako lídr koaliční kandidátky Pirátů a Starostů Olomouc s pány Dr. Martinem Majorem a Mgr. Radimem Kašparem reprezentujícími olomouckou ODS. Jednalo se o poslední ze série seznamovacích schůzek před komunálními volbami.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz