V Černínském paláci jsem hostil výroční setkání pro dárce nadačního fondu organizace Prague Civil Society Centre. Poděkoval jsem partnerům ministerstva za jejich práci a vyjádřil jsem podporu projektu.
Na okraj Česko-slovenského diskuzního fóra ve slovenském Pezinku jsem se setkal s ministrem zahraničí Rastislavem Káčerem. Hovořil jsem s ním o aktuální situaci na Ukrajině, poskytování další pomoci, migraci a dalších perspektivách regionální spolupráce ve formátech Slavkovského formátu (S3) a Visegrádské skupiny (V4). Hlavními body Česko-slovenského diskuzního fóra byly otázky strategické komunikace, dezinformací a hybridních hrozeb.
V Černínském paláci jsem přijal stipendisty novinářských programů Rádia Svobodná Evropa Václav Havel a Jiří Dienstbier Journalism Fellowship. Podpora nezávislých médií patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky.
S izraelským ministrem zahraničí Eli Kohenem jsem hovořil o vztazích a spolupráci mezi našimi zeměmi, pomoci Ukrajině, o bezpečnostních hrozbách a globálních výzvách.
Mluvil jsem se svým gruzínským protějškem Ilija Darčiašvilim o splnění 12 podmínek stanovených Evropskou komisí pro další evropskou cestu Gruzie. Dále jsme probrali aktuální zdravotní stav exprezidenta Saakašviliho a zdůraznil jsem význam trvalé podpory Ukrajiny.
Zúčastnil jsem se virtuálního jednání skupiny G7+, které pořádá americký protějšek Antony Blinken. Kolegům jsem potvrdil, že Česko bude Ukrajině i nadále poskytovat významnou pomoc, včetně podpory ukrajinské energetické infrastruktury.
Na okraj zasedání Rady pro zahraniční věci jsem absolvoval také několik bilaterálních schůzek. Kromě jednání se svými protějšky ze Španělska Josém Manuelem Albares Buenem, Portugalska João Gomesem Cravinhem a Irska Micheálem Martinem, jsem se sešel také s rakouským ministrem Alexandrem Schallenbergem a s generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Raffaellem Grossim, se kterým jsem hovořil o nasazení expertů do ukrajinských jaderných elektráren.
Na zahraničním výboru Poslanecké sněmovny jsem měl možnost informovat o nové Koncepci zahraniční politiky, Strategii pro spolupráci s Indo-Pacifikem a Strategii pro působení Česka v Africe.
Přivítal jsem členy pražského diplomatického sboru v Černínském paláci. Představil jsem, čeho dosáhla česká diplomacie v roce 2022. Sdíleli jsme také naše plány a předložil jsem představy o naší společné budoucnosti.
Mluvil jsem se svým rumunským protějškem Bogdanem Aurescuem o dalším posílení našeho partnerství. Zopakoval jsem také naši podporu členství Rumunska v schengenském prostoru. Dohodli jsme se, že podpora Ukrajiny a Moldavska bude i nadále jedním z hlavních bodů agendy EU.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz