V pátek 10.3. jsme se po dlouhém naléhání sešli s bývalým náměstkem statutárního města Brna a místostarostou Brna-jih Radomírem Jonášem (ODS). Na schůzce nám pan Jonáš objasnil své názory na územní rozvoj městské části Brno-jih, strategický rozvoj města Brna a výstavbu v Dolních Heršpicích. Panu Jonášovi jsme poděkovali za informace a vysvětlily mu své názory na výstavbu v Dolních Heršpicích a Přízřenicích. Ze schůzky nevzešel žádný výstup.
Na zahraniční cestu do Indie jsem odcestoval s podnikatelskou delegací z Česka vedenou Svazem průmyslu a dopravy ČR. Na začátku cesty jsem se v Dilí setkal s ředitelem letecké společnosti Vistara Vinodem Kannanem ohledně možného otevření přímé linky Dillí – Praha. Na české ambasádě jsem přivítal zástupce Invest India, Confederation of Indian Industry a obchodních partnerů z Indie. Svoji cestu jsem pokračoval jednáním s ministrem průmyslu a obchodu Piyushem Goyalem, mluvili jsme o hledání nových způsobů, jak naši ekonomickou spolupráci posílit. Rád jsem se znovu sešel se svým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem. Jednali jsme o bilaterálních vztazích, vědě, výzkumu a inovacích, a možné přímé lince Praha-Dillí. Dále jsem se setkat s ministryní zahraničí tibetské exilové vlády Norzin Dolma, s kterou jsem mluvil o situaci v Tibetu a další podpoře. Během India – Europe Business and Sustainability Conclave, na kterém jsem vystupoval jako čestný host, jsem krátce diskutoval s maltským ministrem zahraničí Silvio Schembriem o možnostech posílení vztahů mezi Evropou a Indií.
Na okraj Zvláštního zasedání Valného shromáždění OSN jsem jednal s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem. Předmětem jednání byla především ruská agrese na Ukrajině, humanitární pomoc obětem zemětřesení v Turecku a v Sýrii, bezpečnost v Sahelu a Černomořská obilná iniciativa.
V New Yorku jsem vystoupil v rámci Zvláštního nouzového zasedání Valného shromáždění OSN, které jednalo o návrhu rezoluce požadující ukončení bojů na Ukrajině a stažení ruských vojsk z ukrajinského území. Na okraj zasedání jsem se v rámci neformální snídaně k tématu tribunálu pro potrestání zločinu agrese setkal s guatemalským ministrem zahraničí Mario Búcarem. S ukrajinským ministrem zahraničí Dmytro Kulebou jsme jednali o další pomoci Ukrajině a o zvláštním tribunálu pro ruský zločin agrese. Stihl jsem se také setkat s Martinem Paloušem, jedním z prvních signatářů Charty 77 a někdejším českým velvyslancem v USA a při OSN, s kterým jsme mluvili o československé zkušenosti s totalitou a o odkazu Václava Havla v zahraničí. Po hlasování na Valném shromáždění OSN jsem se setkal s Rosemary DiCarlovou, náměstkyní generálního tajemníka pro politické záležitosti a budování míru. Diskutovali jsme o dopadu ruské agrese na ukrajinské ženy.
V Černínském paláci jsem se setkal s delegací amerických kongresmanů, konkrétně se Stevem Cohenem, Joe Wilsonem, Lloydem Doggettem, Brianem Higginsem a Marcem Veaseym. Mluvili jsme spolu o transatlantické vazbě, podpoře Ukrajiny, evropské bezpečnosti a podpoře demokracie a lidských práv.
Před zahájením samotné Rady pro zahraniční věci jsem se v rámci pracovní snídaně setkal s klíčovým představitelem ruského disentu v exilu Garri Kasparovem, s kterým jsme diskutovali o tom, jak zvýšit podporu ruské demokratické občanské společnosti. Následně jsem se účastnil zasedání Rady pro zahraniční věci, na které byli přítomní ministři zahraničí Evropské unie.
V rámci Mnichovské bezpečnostní konference jsem se setkal se zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem. Společně s ním jsem se setkal i s polským prezidentem Andzejem Dudou. Jednali jsme o oblastech vzájemné spolupráce včetně dopravní infrastruktury i v rámci Visegrádské skupiny. S Reinhardem Bütikoferem jsem diskutoval o ruské válce na Ukrajině, přístupu EU k této věci a vztazích s Čínou. S jordánským ministrem zahraničí Aymanem Safadim jsem na konferenci mluvil o humanitární pomoci v Turecku a Sýrii a vztazích mezi našimi zeměmi. O spolupráci v Indo-Pacifikém regionu jsem hovořil s ministrem zahraničí Filipín Enrique Manalem. S ministryní zahraničí Kosova Donikou Gërvalla-Schwarzovou jsem mluvil o liberalizaci vízového režimu s EU, jakož i o dialogu Bělehrad-Priština. S ministryní zahraničí Mongolska Battsetseg Batmunkh jsem hovořil o vzájemných vztazích a válce na Ukrajině. V neposlední řadě jsem se setkal i s ministrem zahraničí Finska Pekka Haavistem, s kterým jsem jednal o další podpoře Ukrajiny a o zřízení zvláštního tribunálu pro ruský zločin agrese.
S novým velvyslancem USA v Česku Bijanem Sabetem jsme v Černínském paláci diskutovali o česko-amerických vztazích, ochraně lidských práv i demokracii. Dále jsme mluvili o spolupráci v oblasti inovací, obchodu a technologií.
V Severní Makedonii jsem jednal se svým protějškem Bujarem Osmanim, mluvili jsme hlavně o ruské agresi na Ukrajině, o evropské perspektivě pro jeho zemi a o ekonomické spolupráci. Setkal jsem se také s prezidentem Stevo Pendarovskim. Diskutovali jsme spolu o perspektivách Severní Makedonie v EU i o předsednictví Severní Makedonie v OBSE v roce 2023. Dále jsem se setkal s předsedou parlamentu Severní Makedonie Talatem Xhaferim, s předsedou největší albánské strany DUI Ali Ahmetim a s předsedou největší opoziční strany VMRO Hristijanem Mickoskim.
Na ministerstvu zahraničních věcí jsem přivítal předsedu vlády Petra Fialu na bilanční návštěvě. Zhodnotili jsme české předsednictví v Radě Evropské unie a probrali další témata, která čekají českou zahraniční politiku. Kromě plnění programového prohlášení vlády jsme mluvili také o ruské agresi na Ukrajině. Hovořili jsme i o pomoci Turecku a Sýrii po ničivém zemětřesení.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz