Dne 3. ledna jsme se s Mikulášem Peksou a Františkem Kopřivou setkali se zástupcem ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakubem Jandou. Schůzka trvala zhruba dvě hodiny.
Janda nám nejprve představil Evropské hodnoty, historii organizace a jejich současný program. Dále jsme hovořili o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě a o vlivu Ruska a Číny. Konkrétně například o čínské firmě CEFC či nově ustaveném Česko-ruském diskuzním fóru.
Také nás pozval na pracovní snídani o bezpečnosti za účasti poslanců dalších politických stran.
Výhody: relaxační míček
Poskytnuté: nic
3.1.2018 jsem se na poli Výboru pro veřejnou zprávu a regionální rozvoj setkal z pozice předsedy výboru, ale i vzhledem k agendě, kterou dlouhodobě s Piráty řešíme s RnDr. Tomášem Renčínem a Mgr. Vojtěchem Dvořáčkem, kteří reprezentovali ISSS.cz a v4dis.eu.
Převzal jsem od nich pozvání pro členy výboru na pravidelnou konferenci ISSS, kterou výboru předložím a se sekretariátem vyřešíme případnou účast členů výboru podobně jako tomu bylo u minulého ročníku konference..
Probrali jsme dopady legislativních opatření na výkon a fungování veřejné správy v městech a obcích ČR i nejaktuálnější výzvy konceptu Digitální Česko a jeho reflexi v rámci Pirátské strany.
Shodli jsme se na žhavých tématech pro letošní rok a potřebě jejich racionálního uchopení
a) Veřejná správa na všech úrovních a GDPR
b) Specifika samosprávních agend a jejich řešení z pohledu e-governmentu a ne vždy žádoucího přístupu centralizace
c) SmartCities a jejich realizace
Domluvili jsme si pokračování předchozí spolupráce na poli výboru a budoucí nastavení agendy pro blížící se konferenci, které se účastní až 2000 lidí z oblasti výkonu samospráv (zastupitelé, ale i úředníci).
2.1.2018 jsem se sešel ve 14:30 u nás na klubu, resp. ve své kanceláři s velvyslancem Slovenské republiky panem Peterem Weissem. Oplatil mi tak návštěvu z povolebního období.
Řešili jsme aktuální politickou situaci a naše osobní reflexe politického vývoje z poslední 2 měsíce.
Tématem byl opět Visegrad a role našich zemí v rámci V4 a Evropské unie.
Krátce jsme "zabrousili" na téma koncesionářských poplatků na Slovensku a jakým způsobem se k nim staví Pirátská strana (přislíbil jsem materiály)
Posledním tématem byla diskuse nad 2018 rokem Česko-slovenské a slovensko-české vzájemnosti. Byl jsem upozorněn na dokument předchozí vlády konkrétně z MKČR, který celý koncept pro tento rok popisuje a který si nastuduji.
Dále jsme diskutovali mediální obraz SK v ČR. Pan velvyslanec poukázal, že problémem často bývá, že osobnosti, které jsou ke komentování politické situace na Slovensku zváni jako hosté, nereprezentují širokospektrý pohled, resp. zastávají pouze omezený počet názorových proudů na politiku SK.
Díky tomuto mohou mít případné mediální reflexe celé iniciatviy 2018 opačný efekt, tj. nepovedou ve společnosti k vylepšení vztahů.
Zde jsem poukázal na fakt, že v řadě oblastí jsou do debat zváni titíž lidé a že předpokládám, že je to také deficitem PR jednotlivých subjektů tj. že redaktoři vybírají z dostupných a známých kontaktů, které skutečně nemusí reprezentovat všechny názory a že toto není doménou mediálního pokrytí ČR-SK vztahů. Navrhl jsem zvážení jakési prezentace osob, které mohou doplnit škálu komentujících po média v ČR s poukázáním na problém. Vyhodnocení však musí zůstat na redakcích soukromých i veřejnoprávních médiích, pokud toto shledají jako pozitivní krok.
Zdravím,
doplňuji resty za prosinec.
1)
Ve středu 6. prosince 2017 jsem se zúčastnil předvánočního setkání ekonomické diplomacie konaném na ministerstvu zahraničních věcí. S hosty (EGAP, MZV, Raiffeisenbank
bank, ČRA, ČMZRB) jsem nezávazně debatoval na téma ekonomické diplomacie a zahraniční rozvojové pomoci.
Poskytnutné výhody: žádné
2)
Od pátku 8.12.2017 do neděle Od 10.12.2017 jsem se v Bratislavě zúčastnil semináře "Political Communications Workshop" organizovaném National Democratic Institute. Detaily o akci, viz. skvělý zápis Markéty Gregorové. (stránky ZO k cestám)
3)
V úterý 13. prosince jsem se na ukrajinské ambasádě setkal s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem. Schůzka trvala od 9 do 10:30 ráno.
Hovořili jsme o česko-ukrajinských vztazích, bezpečnostní situaci v Evropě a o konfliktu na Ukrajině.
Předal jsem mu stanoviska pirátské strany k ruské okupaci Krymu, společné evropské obraně a migrační krizi.
Pan velvyslanec vyslovil přání pokračovat v setkáních s představitely pirátské strany.
Výhody: šálek kávy a voda
Poskytnuté: žádné
4)
V pondělí 18.12.2017 jsem se zúčastnil vánočního večírku strany zelených na Praze 6. Řešili jsme obecná témata lokální politiky na Praze 6.
Poskytnutné výhody: žádné
Při přípravě reportu jsem zjistil, že jsem sem nenapostoval pracovní schůzky ohledně egov:
1) S OHA MVČR (Petr Kuchař, Ondřej Felix, 8. 11.): Krátce jsem se setkal s hlavním architektem e-governmentu Petrem Kuchařem a nestorem českého e-gov Ondřej Felixem. S OF jsem dlouhodobě spolupracoval na magistrátu, čili se docela dobře známe. Bavili jsme se hodně technicky. Těžiště debaty bylo okolo datových schránek a nového portálu občana. Domluvili jsme se na další spolupráci na novém portálu občanu.
2) S národním koordinátorem digitální agendy (8. 11.) a národním koordinátorem opendat (Ondřej Malý, Michal Kubáň): Schůzka o tom jak se daří prosazovat opendat v ČR. Jaké jsou další důležité kroky. Shodli jsme se především na potřebě komplexního zákona o datech ve veřejné správě.
3) Martin Šebek (10. 11.), informatik z Černošic, jedna z nejtransparentnějších obcích. Řešili jsme reálné IT na obcích. Co by šlo zlepšit, co jsou brzdy apod.
4) Schůzka s Red Hat (Iveta Babulenková, 6. 11.): Obecné setkání o situaci v ČR. Řešili jsme opensource ve veřejné správě apod. Dle mého názoru je problémem komerčního OSS, že největší hráči (včetně Red Hatu) se zaměřují na největší zakazníky typu banky. Následně nemají šanci na menších úřadech (nemají partnery, kteří by tento rozsah práce dělali) a tím pádem neprorazí ani dále.
5) Schůzka s Microsoftem (Václav Koudele, 9. 11.) nad tématem Smart Cities. Postežoval jsem si, že SC se dělají úplně špatně (není kladen důraz na data, ale na hračky). Bavili jsme se hodně obecně a příklady jsme používali z Prahy. Shodli jsme se, že technologie jsou, vyvarovat se velkých chyb by též nebylo těžké, ale zadání ze strany obcí jsou zcela tristní.
A ještě z jiného soudku:
21. 11. jsem se sešel s Hanou Marvanou ohledně komunální kandidátky na Praze 7. Marvanová zastupuje STAN. Schůzka byla seznamovací.
Mimojiné schůzky uvádím v mém veřejném kalendáři: https://calendar.google.com/calendar/em ... e%2FPrague
Kontaktovala mě mgr. Martina Pokorná, zastupitelka MČ Praha 5 za Zelené s iniciativou Petice [na starostu a Radu MČ] za zveřejnění stenozáznamu, videozáznamu a úplného výpisu hlasování (všechna hlasování, i s výsledkem "návrh nebyl schválem" a jmenným výpisem hlasování jednotlivých zastupitelů). Telefonicky kolem 18.12. Původci petice jsou současné pětkové opoziční zastupitelské kluby ČSSD a Zelených.
M.P. nabídla účast v petičním výboru - s díky jsem odmítl. (Když jde o zveřejňování, je petice příliš "dobráckým" nástrojem - my podáme 106ky.)
M.P. se zeptala, jestli se chceme vyjádřit ke znění petice - přijal jsem.
Poskytnuté i přijaté výhody nula, výhledově (do pátku 5.1.2018) poskytneme připomínky k textu jejich petice.
Dnes jsem se v Cross Cafe v Praze sešel s Táňou Fischerovou a Filipem Jiroušem. Řešili jsme společný postup v této kauze podezřelého azylového řízení.
Dne 28.12.2017 od 13:00 do 14:00 jsem absolvoval pracovní oběd, který proběhl z iniciace Ondřeje Prokopa, který je rovněž zastupitelem MČ Praha 11 za hnutí ANO 2011.
Okruhy, které jsme prodiskutovali: rodina, průběh jednání ZMČ, politická situace na JM, přístup developerů k občanům a radnici (posun k participaci apod.), aktuálně probíhající VŘ na ředitele společnosti KULTURNÍ JIŽNÍ MĚSTO o.p.s.
Komunikace byla vedena v neutrální formě a v rámci schůzky nebyly poskytnuty žádné výhody.
V pátek 15. prosince jsme se spolu s Ivanem Bartošem setkali s Vítězslavem Obrem a ještě jedním pánem, jehož jméno jsem nezaznamenal, ze společnosti Control System International a.s., která se zabývá průzkumnými technologiemi ve stavebnictví. Informovali nás o své technologii 3D mapování silnic pro optimalizaci rekonstrukcí a kontrolní činnost, která má údajně potenciál výrazně zvýšit kvalitu provedení a ušetřit nemalé zdroje (především optimalizací při frézování). Předali nám dokumentaci, ke které jsme slíbili se v horizontu do cca konce ledna vyjádřit.
Report ze schůzky s AB
Praha, 21. prosince 2017 – Piráti v lednovém hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše nepodpoří kabinet svými hlasy. Pirátská strana chce ve Sněmovně i nadále plnit roli konstruktivní opozice. Předseda strany Ivan Bartoš a předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek proto dnes premiérovi představili čtyři reálné návrhy zákonů, které jsou pro stranu stěžejní a které chtějí prosadit v nejbližších týdnech a měsících.
„Hned v lednu předložíme návrh zákona týkající se zveřejňování smluv ČEZu. Ve společnosti již nesmí mizet desítky a stovky milionů korun vlivem napojení politických zájmových skupin. V únoru následně předložíme návrh na rušení politických trafik. Chceme zavést pravidla pro obsazování dozorčích rad státních firem. Hned v březnu pak chceme zahájit cestu k pomoci milionu lidí, kteří zápasí s nespravedlivě nastaveným exekučním systémem, a to tak, že předložíme návrh na sloučení vícenásobné exekuce do jedné. Prioritou, kterou požadujeme po premiérovi již nyní, je to, aby hájil zájmy ČR na summitech EU v otázce tzv. daňových rájů, jako je Lucembursko, Kypr či Irsko tak, aby se peníze vydělané v Česku také v Česku danily,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Jelikož je budoucnost Babišovy vlády zatím nejistá, Piráti chtějí tyto konkrétní zákony předložit Sněmovně co nejdříve, nezávisle na dění okolo vlády. Obavy naopak Piráti vyjádřili z rizik, které může přinést změna služebního zákona v podání Andreje Babiše. V případě zákonu o liniových stavbách Piráti informovali premiéra o vlastním návrhu, který by zrychlil výstavbu dálnic, metra a jiných staveb.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz