V pondělí od 13h proběhla v pražském PICE schůzka ve formátu Olga Richterová, Josef Pavlovic, pí Novotná, Michal Beník a Přemysl Nováček.
V rámci této schůzky se diskutovali detaily k českému předsednictví EU v roce 2022. Pánové se účastnili příprav a realizace předchozího předsednictví a upozorňovali na možná rizika při pořádání ve formátu, který vláda připravuje.
Dále jsme se dotkli bytové problematiky nebo aktuální situace ve zdravotnictví.
Sešly jsme se v mé poslanecké kanceláři na Francouzské k tématu rodinných center - paní Dlouhá je ve Výkonné radě Unie center pro rodinu a komunitu (https://www.uniecenter.cz/), je z Klubu K2 na Praze 10.
Hlavní téma rozhovoru: Dotační titul Rodina - ten je určen i na podporu preventivních služeb, které zajišťují např. rodinná centra. Tento dotační titul je jediný, který financuje služby pro rodiny s dětmi 0 - 3 roky. Rodinná centra pokrývají, v podstatě jako jediná (toto chci prověřit), prevenci pro rodiny s dětmi 0 - 18 let včetně sendvičových rodin. Skvělé je, že vznikají zdola, velmi rychle reagují na potřeby komunit:
posilují rodičovské kompetence, podporují partnerské vztahy, komunitu, vytvářejí mezigenerační soudržnost, nabízejí služby péče o děti, volnočasové aktivity, sociální služby, služby pro pěstounské rodiny, služby sociálně právní ochrany dětí, nevýkonnostní služby (hudební a sportovní kroužky bez přijímacích řízení, závodů apod.), práce s dětmi s výchovně-vzdělávacími potížemi (ADHD atd. – doučování, FIE..), angažují k dobrovolnictví, zajišťují charitativní sbírky, organizují svépomocné skupiny (rodiče dětí s poruchou autistického spektra apod.), rekvalifikační kurzy, zaměstnávají ženy 50+, rodiče na RD, na částečné úvazky.
- Rodinných center (mateřských, komunitních) je odhadem 600 (MPSV nejspíš nemá kompletní přehled)
O podporu v rámci dotačního titulu žádá na MPSV přes 300 organizací. Síť pro rodinu (další střešní organizace) má 264 členů, z toho cca 50 žádá o dotaci. Unie center pro rodinu a komunitu má 60 členských center (50 žádá o dotaci).
Dodatečná informace z výboru pro sociální politiku 5.9.: MPSV ve svém rozpočtu bude mít na rok 2020 pouze 96,5 milionů na dotační titul Rodina, ale najde 23.5 mil. z rezerv a vypíše tedy výzvu na 120 mil.
Schůzka se konala 29. 8. v kanceláři náměstka pro státní službu v Jindřišské ulici.
Služební zákon
Poslední novelizace služebního zákona považuje Postránecký za úspěšné.
Kontroverzní novela ze začátku roku 2019 není zneužívána, k masivnímu odvolávání státních tajemníků nedochází.
Postránecký necítí tlak na větší novelizace SlužZ ani o žádných chystaných neví, jde tedy o téma až pro příští vládu.
Odměňování
SlužZ umožňuje taz.v klíčová místa, některé úřady je využívají, ale jiné se jich spíše obávají - jako hlavní důvod uvádějí závist mezi úředníky.
Naopak peníze hlavním problémem nejsou (s výjimkou malých úřadů).
Postavení Sekce:
Podřízenost MV nevnímá jako problém.
Při vzniku to byla spíše výhoda (měli zázemí fungujícího ministerstva).
V současné Evropě je samostatné postavení vedení státní správy spíše výjimečné (např. Francie), v mnoha zemích podléhá buď úřadu vlády, nebo ministerstvu financí či obdobnému.
Informační systém:
Potvrzeno, že obsahuje organizační strukturu státní správy. Jsou připraveni jednat o jejím otevření. Hlavní námitka však zní, k čemu to bude dobré? Nevidí úplně využití pro otevřená data. Rovněž se poněkud bojí dezinterpretace, když budou poskytnuta pouze surová data bez kontextu.
ISOSS neobsahuje informace o platech, ty Sekce vůbec nemá - má je MF. Navíc z dat v ISOSS není možné zjistit úvazky.
Doporučili jsme Sekci pro státní službu konzultaci s open datovými odborníky MV.
Dalším krokem by měla být schůzka se zaměstnanci, kteří mají ISOSS na starosti. Na schůzku by měl přijít i odborník na open data, který představí konkrétní možnosti využití a zjistí, jak bude technicky složité data otevřít.
Byl jsem požádán o schůzku paní Nadiou Sass a panem Januszem Niedzwieckim. Oba návštěvníci mě informovali o svém pohledu na situaci ohledně udělování vysílacích licencí na Ukrajině. Na závěr schůzky jsme se vyfotili.
ve středu 28.8.2019 jsme se potkali se zástupci ANO, abychom dále jednali o situaci po rozpadu koalice v JBC.
Přednesl jsem podmínky, za kterých je pro nás možné dále jednat o koalici:
1) primátor Kroupa nebude ve vedení města
2) kluby Pirátů a SPJ získají většinu v radě města
3) kluby Pirátů a SPJ získají náměstka na resort ekonomiky a správy majetku a na resort pro rozvoj města, kterým zůstane Jakub Chuchlík
Při akceptování těchto podmínek budeme dál jednat o programových prioritách a postojích k různým aktuálním jabloneckým tématům jako jsou například doprava, odpadové hospodářtví a fungování městských společností... Na základě těchto jednání pak dohodneme personální obsazení exekutivních funkcí, kdy náměstci i primátor budou garanty domluvených postupů/priorit
ANO má zájem o tomto dále jednat. Jejich podmínkou je obsazení funkce primátora náměstka pro odbor humanitní.
Náhodně jsme se potkal s ředitelem Miroslavem Konvalinou, povídali jsme si o činnosti českého domu v New York City, jeho fungování a jeho vizi do budoucna, o možnostech spolupráce mezi českým domem a hlavním městě Prahou. Též došla řeč i na skončené světové skautské jamboree v USA a životě v USA.
Osobní schůzka s panem Danielem Urbanem z Ocelářské Unie probíhala v kanceláři výboru životního prostředí od 9:20 do 9:50. Informoval nás o problematice kompenzace a představil koncept uhlíkového příplatku na hranici.
27. 8. 2019 jsme se sešli na pozváni s investorem MUDr. Martinem Paciorekem ohledně výstavby cca 23 bytů na ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku. Pan Paciorek nás provedl po rujnách starého výměníku, kde by měly byty vzniknout. Proti projektu se stavějí místní obyvatele, kteří sepsali proti projektu petici. Jako opoziční zastupitelé budeme na nejbližším zastupitelstvu hlasovat, zda k tomuto projektu prodáme přístupové cesty. Jde o cca 460 m2 zeleně.
Jindřich Suchan z Advice Solutions nám ve spolupráci s Tomášem Knížkem z OSAL představil projekt spisové služby postavené na systému Alfresco. Přislíbil nám živé technické demo u vývojářů. Po schůzce v ÚOOÚ jsme navštívili blízkou kavárnu, kde nás Tomáš Knížek prosil o podporu open source ve veřejné správě.
Na mou žádost jsem se 2.8.2019 setkala ve Francouzské s bývalým prvním ministerským náměstkem R. Baxou k tématu rozvoje IT systémů, zejména ve vztahu k zdravotně-sociálnímu pomezí. Diskutovali jsme vedle významu Jednotného informačního systému práce a sociálních věcí i IT systémů také vhodné řešení aplikační podpory Lékařské posudkové služby a případné reformy celého systému posuzování (invalidity) a přiznávání (příspěvku na péči), do větší hloubky, neboť se tímto tématem je nutné zabývat jako kritickým. Dotkli jsme se i tématu řešení formou sociálního pojištění, podobně jako tomu je v Rakousku či Německu.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz