Během minulého měsíce proběhly 3 schůzky s členy Severočechů Litoměřice a některých členů koalice Pirátů a Zelených Litoměřice.
Šlo o informativní a celkem přátelské neoficiální schůzky, seznámení se s názory těch druhých. K žádným faktickým dohodám nedošlo.
================
Také došlo k podobné, neoficiální schůzce s členem ANO.
5. 6. 2018 jsem se na Úřadu vlády sešel s pracovníky sekce pro lidská práva. Schůzka měla informativní charakter.
Dne 6.6. došlo k rozsáhlejšímu setkání se zástupci nakladatelů a autorů z knižního trhu (seznam níže).
Schůzka vznikla z iniciativy Leoše Kyši, který ji Mikulášovi už před volbami navrhl.
Samotné setkání se ukázalo jako koordinačně dost náročné v takovém počtu - původně se navíc mělo odehrát pouze s Ivanem a Mikulášem. Mikuláš musel předsedat VEZ, přibyla Lenka jako poslankyně zodpovědná za kulturu.
Samotné setkání proběhlo v 11:00 v prostorách nakladatelství Epocha. První proběhly příspěvky nakladatelů o tom, co je na trhu trýzní a čeho se obávají, velmi brzo si také vzal slovo Ivan a předestřel, že naše pozice není o zničení knižního trhu a uvolnění všeho, ale hledání nové rovnováhy mezi autorem, zákazníkem a obchodníkem v digitální době.
Další debata pak už byla dost konstruktivní, zásadní společné body vnímám:
a) DPH na elektronické knihy v sazbě pro software je velký špatný a momentálně primárně umanutost AB. Jak to půjde, tak se pokusíme tuhle podivnost změnit (na tom je v EU i dost shoda). Audioknihy to samé.
b) U autorského zákona jsme došli k tomu, že někteří autoři jsou v pohodě s omezením do smrti (třeba Leoš Kyša), např. Martin Vopěnka to viděl výrazně jinak. Tam je zřejmě největší ideový rozpor.
c) Rozdíly mezi OSA a Dilií, kde panovala z mého pohledu výrazná shoda, že OSA dělá věci bizarně a přestřeleně a v přerozdělování nebyl úplně zásadní smysl (viz autoři audiobooků, kteří dostávají automaticky peníze od internetových rádií, protože tak se to prostě dělá). (Zájmy Dilie nikdo nějak explicitně neschvaloval a nepodporoval.) Leoš Kyša jako autor například uvedl, že mu připadají smysluplné náhrady za půjčování v knihovnách. Paušální platby za kopírování a podobně mu nepřijdou správné. Podle něj to podobně vidí velké množství samotných autorů, kteří chtějí svůj příjem hlavně stavět na vztahu autor - čtenář, tedy na přímém prodeji knih, případně na dalším zpracování jejich díla po vzájemné domluvě (rozhlas, televize, počítačové hry).
d) Úložiště - jasně jsme se vymezili proti automatizovaným filtrům, jinak tam nebylo moc co řešit, také jsme si vyjasnili že my postihy proti úložištím dělat opravdu nebudeme.
e) V tuto chvíli je literatura dle nakladatelů jediným čistým (a to výrazně čistým) plátcem z kultury. Nehledal jsem porovnání se všemi kulturními odvětvími, ale je pravda, že dotace do živé kultury a literatury obzvlášť jsou malé a nesystematické.
Po odchodu Ivana jsme pak s Lenkou ještě asi půl hodiny zůstali. Nadhodili jsme pak i jaké vidí možnosti řešení - typicky jak by se podle nakladatelů daly smysluplně a transparentně přidat nějaké ty peníze do literatury bez toho, aby se dávaly náhodným lidem složitým systémem komisí atd. Kromě pár věcí, které jsme nevzali jako úplně životaschopné, padl návrh přidat peníze regionálním knihovnám: ty často nemají peníze na nákupy, zároveň mají velmi aktivní sítě čtenářů a je to jedna z těch mála svíček kultury, které jsou skoro všude, mají velmi pozitivní vliv na celkovou vzdělanost a napomůže to i velmi lehce rozvoji venkova. Budeme se tím zabývat a hledat možné problémy. Následně jsme si už v podstatě jen vyměnili kontakty a šli.
Za Piráty
Ivan Bartoš
Lenka Kozlová
David Wagner
Antonín Kočí, ředitel nakladatelství Euromedia
Robert Pilch, majitel nakladatelství Brokilon a programový ředitel nakladatelství Leonardo
Tomáš Němec, majitel nakladatelství Mystery Press
Zdeněk Pobuda, majitel nakladatelství Epocha
Tomáš Výchopeň, obchodní ředitel Tympanum - vydavatel audioknih
Lucie Gilánik, obchodní ředitelka Palmknihy - největší prodejce ebooků v ČR
Martin Vopěnka, nakladatelství Práh, předseda Svazu knihkupců a nakladatelů
Pavel Koutský, digitální marketing Euromedia
Leoš Kyša, spisovatel
(měli přijít ještě Jiří Padevět a Patrick Zandl, ale omluvili se pokud vím)
PS: Leoše Kyšu (hodně) a Zdeňka Pobudu (trochu) jsem znal už před schůzkou.
Dne 6.6. jsme se setkali se zástupci Kosova. Setkání bylo primárně seznamovací a velmi milé, byla nám představena vize Kosova jako velmi proevropské země, záhy jsme se dostali k výzvám kterým čelí. Zajímal se o osud smlouvy o zabránění dvojímu zdanění kterou zpravodajoval náš poslanec Jan Lipavský, poté jsme se vrátili k seznamování. Ivan naznačil, že v rámci nějakých těch letních diplomatických párty se mohou znovu setkat.
(PS: na schůzce jsem byl s Ivanem já páč Miki měl jinou schůzku předem domluvenou a Honza byl mimo město)
Přítomni:Arbër Vllahiu, Visar Fetaj, Ivan Bartoš, David Wagner,
Lukáš Černohorský se dnes 11. června sešel s místostarostou městského obvodu Radvanice a Bartovice Bc. Alešem Boháčem ohledně Úpravy koridoru pro el. vedení ZVN 400 kV, který má vést daným obvodem v případě rozšíření elektrárny Dětmarovice. Řešil se především dopad do zástavby a budoucnost elektrárny Dětmarovice, zda je hrozba reálná. Dalším tématem byla možná spolupráce se starosty a místostarosty menších městských obvodů v Ostravě v rámci kandidátky Pirátů na magistrát.
Poskytnuté a přijaté výhody: 0
Dne 8. 6. 2018 proběhla schůzka s podnikatelem M. Exnerem. Schůzku domluvil Martin Muzikant, nový člen pirátů, který mne oslovil na krajské schůzi ve Čt s tím, že p. Exner chce podpořit Piráty a hledá způsob jak nebo zda-li je něco co potřebujeme.
Jako event koordinátorka pro Prahu jsem Martinovi sdělila některé naše aktuální potřeby (od materiálu po např. pronájem elektro dodávky).
Na schůzce jsme hovořili o motivacích podpory Pirátů (např. program, transparentnost, změna, důvěra v piráty), o pirátském programu a konkrétních aktuálních tématech (airbnb, uber, parkování) a postojích/činnosti pirátů (naštěstí jsem mohla využít čtvrteční brief od Jakuba Michálka z krajské schůze).
Pan Exner přinesl i spoustu zajímavých nápadů a témat nejen ke komunální politice: např. na činnost se seniory a jejich samotou, pořádání akcí a jejich kalendář, docházkovou činnost úředníků (home czech point), potenciál lítačky atd.
Mluvili jsme o možnostech podpory pro komunální kampaň 2018: zjištění možností půjčení elektro dodávky, zjištění možností darování či zapůjčení velkého party stanu, nabídnuto zjištění distribuce pirátských listů v taxi, spolupráce při distribuci cizojazyčných letáků pro komunální volby pro občany mimo ČR, kteří mohou volit v provozovnách Laundromat. Pan Exner věděl o transparentnosti pirátů, to je také jeden z důvodů podpory. Doplnila jsem fungování transparence - info o zápisu do lobbistických kontaktů, o transparentních smlouvách a darech.
Přijato: nápady a názory (viz shora) a nabídka podpory, která se teprve bude domlouvat.
Nazpět nabídnut dobrý pocit, že podpoří Piráty v jejich činnosti. Neslíbeny a nedány žádné výhody.
Byli jsme "na vodě" která je ve skautském institutu zdarma.
Příští schůzka domluvena na út 13:00
Konzultace před/po schůzce: Michal Zachar a Janusz Konieczny, děkuji oběma.
7.6. jsme se setkali s panem Otto Frintou z organizace NAOOSP (Národní asociace obrany občanských svobod a práv), za Piráty se dostavil Martin Strupek a moje maličkost.
Pan Frinta nám představil nově vzniklou asociaci i sebe a probrali jsme přístup Pirátů k tématu "svoboda jednotlivce" a některá konkrétní témata (např. zákon 119 a zbraňová směrnice a aktuální iniciativu asociace "Můj dům,můj hrad").
Domluvili jsme se, že budeme v kontaktu a když NAOOS bude chtít znát pirátské stanovisko k nějakému tématu nebo názor některé konkrétní pracovní skupiny, tak ho dodáme (nebo aspoň seženeme vhodný kontakt).
V úterý 5.6. 2018 jsme se sešli s předstviteli za ANO v Jablonci nad Nisou - pány Milanem Kroupou a Milanem Kouřilem. Schůzka proběhla z jejich podnětu. Za Piráty jsme byli Jan Polák a Ondřej Kolek - předseda MS Jbc a KS Lik.
Schůzka byla seznamovací, chceme vědět, zda bude možné případně spolupracovat na vedení města. Sdělili jsme pánům, že vyjednávat můžeme a chceme s každým a spolupracovat s těmi, se kterými najdeme "průsečíky". Deklarovali jsme, že chceme být na radnici, chceme být v koalici a chceme se podílet se na správě města. Atmosféra byla partnerská, dostali jsme vodu a kávu.
6. 6. 2018 – Schůzka s ředitelem Vlastivědného muzea ve Slaném, Janem Čečrdlem
místo: PSP, za Piráty: Lenka Kozlová, Jaroslav Němec
Schůzka v rámci přípravy legislativních změn v postavení ředitelů p.o., digitalizace sbírkových fondů a nového Zákona o ochraně památkového fondu. Dalšími tématy byly financování muzeí a dotace. Bavili jsme se také o Vesnické památkové rezervaci v Třebízi a aplikaci Virtuálního průvodce po středověkém opevnění královského města Slaný.
5.6.2018 jsme se v rámci přípravy na komunální volby v Hradci Králové, sešli se zástupcem ODS:
za Piráty - Pavel Bulíček, Dušan Plch, Pavel Vrbický
za ODS - Václav Řehoř
Šlo o seznamovací schůzku, vzájemně jsme si představili strukturu našich stranických organizací, velmi obecně a málo mluvili o komunální politice (spíš odhady volebních výsledků). V závěru jsme opět krátce probírali celostátní témata, včetně EU. Nakonec jsme si přislíbili možnost sportovního utkání, někdy v létě.
Sešli jsme se v místní restauraci Atlanta, nebyly poskytnuty ani přijaty žádné výhody.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz