26.3. jsem obdržela nečekaný telefonát od prof. Pařízka, vedoucího lékaře perinatologického centra u Apolináře v Praze.
Reagoval patrně na znovu rozvířenou debatu o vzniku porodních center, a zmiňoval také potřebu financovat stavební úpravy právě u Apolináře.
Vyjadřoval nelibost nad nějakým případem podle něj domácího porodu, o němž jsem a) nic nevěděla, b) jsem se ptala, zda nešlo o překotný porod - protože ty skutečně zakázat nelze.
Nabídl mi návštěvu u nich na oddělení a zprostředkování anonymních kazuistik z porodů, které nedopadly dobře.
Poděkovala jsem za nabídku a požádala o poskytnutí písemných standardů péče, v platnosti u nich na oddělení, a popisu kontinuální péče porodními asistentkami u fyziologických porodů (tj. možnost péče toutéž ženou před porodem, při něm a po něm).
Rozhovor trval jen několik minut, sem ho dávám, protože mě překvapil.
PS: ještě si pan profesor stěžoval, že jsme na základě informací, které mi (v obecné podobě, ne v podobě konkrétních připomínek) poslal emailem, neupravili naše programové stanovisko k porodnictví - https://www.piratskelisty.cz/clanek-1732-programove-stanovisko-piratu-k-problematice-porodnictvi. Uvádím to sem, protože to považuju pro evidenci kontaktů za důležité.
předchozí schůzka zdokumentována zde: https://evidence.pirati.cz/report/1629/
Jednou pracovně, podruhé v rámci vernisáže jsem se na pozvání (na schůzce sám a na vernisáži kolegové Jirka Hoskovec a Jarda Němec) setkal s Vladanou Rýdlovou, předsedkyní Porte z. s.. Jako člena Kulturní komise Prahy 6 mě paní předsedkyně informovala o činnosti a aktivitách. Porte a.s. provozuje především významnou vilu Pellé na Praze 6, kde je galerie, kavárna a různé programy napříč generacemi. Byl jsem dotázán, proč nepodporujeme v rámci dotačních řízení některé programy a jsme někdy dokonce proti. Vysvětlil jsem, že nám přijde nekoncepční dávat jako město Praha 6 prakticky ze všech dotačních programů na jednotlivosti této velké instituce, čímž se odčerpává docela velká část např. kulturních grantů na menší projekty, které bychom radši v rámci velmi omezených dotací Prahy 6 podporovali. Doporučil jsem aby se Villa Pellé stala, jako významná instituce Prahy 6 a Prahy celkově, napřímo financovaná (podporovaná) u rozpočtu MČ nebo z víceletých grantů MHMP. Paní předsedkyně toto kvitovala s povděkem, že se o to snaží již déle a vidí to podobně. Příští zasedání Kulturní komise má být u ní, čili to tam také přednesu.
Proběhla již druhá schůzka s novou předsedkyní představenstva největší a jediné městské společnosti SNEO a.s. Informoval jsem jí o našem znepokojení ohledně postupu řešení kolem Polikliniky pod Marjánkou, kterou má SNEO ve správě, kde mj. hrozí kolaps lékařské péče na Praze 6, resp. Břevnově. Dále jsme řešili situaci ve společnosti a nálezy naší skupiny v rámci Kontrolního výboru.
Sešel jsem se s Jaroslavem Karhánkem, Ondřejem Švrčkem (Mobilní rozhlas), Františkem Brožem (Asociace moderně komunikujících občanů a starostů) a Radkou Švíkovou (Národní síť Zdravých měst). Byly to vlastně dvě schůzky za sebou, které se trochu prolnuly: na první půlce byli pánové Karhánek, Švrček a Brož, na druhé pan Karhánek a paní Švíková.
Nejprve jsme řešili problematiku aplikace Mobilní rozhlas a pražské aplikace Změňte.to. Ze strany pana Brože (AMKOS) zazněla žádost, zda by město, když vyvíjí aplikace na komunikaci s občany, mohlo dodržovat nějaké standardy týkající se například datových struktur, způsobu fungování aplikace atd., a to s tím záměrem, aby jednotlivé aplikace podobného typu byly vzájemně datově kompatibilní. Aplikace Mobilní rozhlas vyhovuje standardům, které vyžaduje AMKOS, což mimo jiné znamená, že data, která aplikace sbírá, jsou majetkem města, kterého se tato data týkají. Ze strany AMKOS by byla datová kompatibilita vítaná kvůli tomu, aby města mohla libovolně přecházet mezi jednotlivými aplikacemi a nebyla tak závislá na jednom dodavateli. Tento záměr mi dává smysl, proto jsem panu Brožovi slíbil, že tuto problematiku projednám s našimi odborníky na IT/smart cities.
V druhé půlce schůzky jsme se krátce zabývali problematikou NSZM. Oznámil jsem paní Švíkové, že jsem již dohodnutý s radní Johnovou, že problematika NSZM přejde gesčně pode mě, protože souvisí s participací. Paní Švíková mi slíbila, že mi zašle příklady dobré praxe podpory měst ze strany krajů ve věci aktivit spadajících pod NSZM.
Stavili se za mnou zástupci společnosti jrd (konkrétně Filip Endal a Pavel Frydryšek), což jsou developeři, kteří dle vlastních slov staví jen pasivní domy. Krátce mi představili nějaké projekty, které uskutečnili. Mluvili o tom, že Pražská plynárenská, Dopravní podnik a Pražská energetika prý mají pozemky, kde by se daly stavět byty (např. pozemky s velkými trafostanicemi, které by bylo možné při dnešních technologiích zmenšit a uvolnit tak prostor pro jinou zástavbu). Nabízeli, že by mohli městu pomoci s vytipováním těchto pozemků. Řekl jsem jim, že to není úplně moje gesce (spíše se to týká městských firem a územního rozvoje) a že to proberu s koaličními partnery.
Po nahrávání rozhovoru ve studiu televize POLAR jsem se účastnil jednání s jednatelem Jaroslavem Korytářem. V rámci diskuze došlo k dotazu, zda obvod Moravská Ostrava a Přívoz bude pokračovat ve spolupráci s danou televizí. Sdělil jsem, že v radě tato věc bude diskutována a objektivně hodnocena na základě dosavadních výsledků činnosti a zhodnocení efektivity a sledovanosti připravovaného programu. K tomuto by měla televize sdělit zástupcům obvodu relevantní informace.
Velvyslankyně představila nejbližší kulturní projekty ambasády (International Day of Yoga, Ghándí Day) a projevila zájem o spolupráci s HMP.
Účastníci za HMP/MHMP: Zdeněk Hřib, primátor HMP, zástupci oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí Magistrátu hl. m. Prahy
Velvyslanec seznámil s aktuálním vývojem v Moldavsku i základními daty o moldavské krajanské komunitě v Praze a ČR. V souvislosti s informací o novém
starostovi Kišiněva (výsledky loňských voleb byly zpochybněny) nabídl primátorovi HMP ke zvážení návštěvu Kišiněva, buď při příležitosti Dne města
nebo při příležitosti konání byznys fóra; podrobnější informace a pozvání by mělo následovat.
Účastníci za HMP/MHMP: Zdeněk Hřib, primátor HMP, zástupci oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí Magistrátu hl. m. Prahy
Hlavním tématem jednání byl osud pamětní desky maršálu Koněvovi, umístěné na věži Staroměstské radnice, a dotaz na možnost obnovení spolupráce
HMP s partnerskými městy v RF. Primátor HMP velvyslance informoval o připravovaném restaurování desky a jejím následném umístění v Muzeu HMP;
obnovení přímé spolupráce vzhledem k současné mezinárodněpolitické situaci nevidí jako reálné.
Účastníci za HMP/MHMP: Zdeněk Hřib, primátor HMP, zástupci oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí Magistrátu hl. m. Prahy
Velvyslanec projevil zájem o posílení spolupráce mezi Prahou a Tiranou a zopakoval pozvání pro primátora HMP k návštěvě Tirany.
Účastníci za HMP/MHMP: Zdeněk Hřib, primátor HMP, zástupci oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí Magistrátu hl. m. Prahy
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz