Vcera bylo jednani predsedu klubu v PSP. Dohodli jsme se tam na poctech mistopredsedu vyboru. Ja jsem navrhoval mensi pocet, ale nikdo to nechtel. Pak jsme pomernym zpusobem rozdelili mezinarodni delegace (pro Pir je to vedeni Mezipatlamentni unie - Ondra Polansky, 1clen a 1 nahradnik v PS NATO a 1 PS Rady Evropy) a dale komise (mame vedeni komise pro praci PS, kterou jsme chteli - Ondra Profant, vedeni komise pro odposlechy - Velke ucho - Tomas Vymazal, dale clenstvi pomerne ve vsech komisich). Dohoda je jeste vazana na to, ze bude doreseno vedeni komise pro GIBS. Dotkli jsme se i schvalovani clenu kolegia NKU. Schuzka navazovala dnes rano, kde se predbezne KSCM a CSSD dohodly na tom, ze GIBS dostanou komunisti a jako kompenzku daji socanum nejakeho mistopredsedu navic.
Dale jsem mel s Mikulasem Ferjencikem schuzku s Markem Bendou. Resili jsme rekonstrukci statu a vizi justice / ktere predpisy bude nutne zmenit.
29.11.2017 jsem sem krátce na základě pozvánky účastnil setkání absloventů FF UK v Jazz klubu U staré paní.
Setkal jsem se tam s paní Krnáčovou, která měla nějaké výtky ohledně našich vyjádření ve věci demokratičnosti hnutí ANO, které jsem s vyslechl.
Krátce jsem diskutoval problematiku fair use ve vědě s proděkanem FF UK a také s kandidátem na prezidenta Pavlem Fisherem.
Po diskusi s ředitelkou knhovny FF UK jsem přislíbil osobní podporu darem i na svém facebooku sbírce na obnovu knihovny v Mosulu.
V úterý byl na rozpočtovém výboru odložen nekonsenzuální návrh stálých zpravodajů rozpočtových kapitol. Protože Piráti byli v návrhu zcela vynecháni, spojil jsem se s několika členy výboru - s panem Raisem, panem Dolejšem, panem Skopečkem a podařilo se mi vyjednat nápravu.
Setkání klubu Pirátů se zástupci Konfederace zaměstnavatelských svazů ČR
Za konfederaci: Jan Weisner (prezident), Jan Zikeš (vedoucí tajemník)
Za klub: Ivan Bartoš, Martin Jiránek, Ondřej Polanský, Jan Lipavský
Hodinová schůzka 29. 11. 2017 od 14:30 v malé jednací místnosti klubu Pirátů
Proběhla hodinová představovací schůzka. Svaz představil svůj dokument "Návrhy Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR do programového prohlášení vlády ČR pro další funkční období." Online zde:
http://kzps.cz/wp-content/uploads/2017/ ... 1.2017.pdf
Konfederace má zájem konkrétní změny realizovat napříč politickým spektrem a zjišťují podporu. Mají zájem, aby se jejich prioritní body dostaly do programového prohlášení nově vznikající vlády.
Požádali jsme o detailnější zdůvodnění jednotlivých bodů. Konfederace slíbila v řádu jednoho týdne dodat Martinu Jiránkovi.
Nabídnuté: voda
Přijaté: informace o názorech a návrzích konfederace
Dnes jsem se zúčastnil oslavy 46th National Day of Arab Emirates pořádáné v Hiltonu příslušným velvyslance.
Dostal jsem spoustu vizitek a mě samotnému došli.
Zkusím to vzít nějak popořadě:
1) paní Šenkýřová mě představila své dceři, která v nějakém vysokoškolském studentském spolku pořádá debaty s politiky. Odkázal jsem na trojlístek Peksa, Lipavský, Kučera
2) mládežníci z Diplomatic Club of Anglo-America university mě oslovili s podobnou záležitostí.
3) Ing. Martin Pelikán z ministerstva průmyslu a obchodu mi dělal společnost v první části večera, za což mu velmi děkuji.
4) Představil se mi jeho excelence Tigran Seiranian, velvyslanec Arménské republiky v ČR. měl jsem pocit, že by ještě něco chtěl řešit, ale přerušilo nás společné focení a pak už jsem ho nepotkal.
Představilo se mi, či mi bylo představeno ještě několik různých dalších osob, ale prakticky s nikým jsem nic neřešil.
Součástí akce byla bohatá recepce. Odnesl jsem si dárkové balení datlí. Žádný alkohol
Dnes jsme se v prostorách klubu sešli s panem Horeckým, prezidentem asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Unie zaměstnavatelských svazů ČR viz http://www.horecky.cz/
Schůzku jsme iniciovali my na základě dopisu, který šel všem poslancům.
Za Piráty jsem se zúčastnil já a Olga Richterová.
schůzka 1 hod, hlavně z pohledu činnosti ve výboru sociálním, věcně informoval
pošle nám:
- podklady pro úpravy stát. rozpočtu v naší kapitole (dle pohledu ASPSS)
- Desatero pro soc. služby
- podklady k hospicové péči
- k hmotné nouzi (pozměňovák J. pastuchové)
Poskytnutá výhoda - voda, kafe
Přijatá výhoda - propagační a informační materiály asociace + kniha, kterou vydává
Zápis ze setkání s LEX z.s. - Sdružení na ochranu práv majitelů střelných zbraní z 28. listopadu 2017 9:30 - 10:30 Starbucks na Malostranském náměstí
Za LEX se účastnili Jakub Smetánka (viceprezident a člen představenstva spolku) a David Karásek (člen představenstva spolku, tiskový mluvčí)
Jsem řadovým členem sdružení od roku 2011, nedávno jsem se účastnil i valné hromady (zápis zde). Do spolku jsem vstupoval v době, kdy jsem se začal zajímat o regulaci zbraní ze strany EU. Tyto snahy se zintenzivnily s nedávno přijatou směrnicí. Po volbách jsem byl osloven viceprezidentem spolku Jakubem Smetánkou gratulačním emailem, kde mi nabídl i možnost schůzky. Vzhledem k tomu, že MV nedávno připravilo návrh implementačního zákona, jsem se jako člověk, který se zbraňovou legislativou aktivně zabývá, rozhodl s vedením spolku sejít, zjistit jeho vhled a zároveň tlumočit stanoviska Pirátů v této oblasti.
Agenda:
1) Současná legislativa
2) Vize a inovace v oblasti zbraňové legislativy
Shodli jsme se na potřebách obrany svobody v ČR a na tom, že v ČR existuje v oblasti zbraní poměrně široký konsenzus napříč politickým spektrem. Názory se liší spíše v detailech konkrétní technické realizace, která bude práva majitelů zaručovat. Tlumočil jsem dlouhodobý postoj Pirátů, tedy že možnost vlastnit zbraň zákona dbalými občany patří mezi svobody, které Piráti chtějí bránit.
1) Současná legislativa
Řešili jsme tři nyní aktuální témata:
- Ústavní zákon o bezpečnosti nyní projednávaný v Senátu
- Implementační novela zákona o zbraních od MV
- Nadstavbové zákony ("branné spolky")
Sdělil jsem obavu z negativního dopadu ústavního zákona na střelce. Ústavní dodatek má ryze symbolický význam a v dlouhodobém horizontu střelcům může uškodit. Povede k politizaci tématu zbraní a posune zbraně do veřejného prostoru, což je v příkrém rozporu s principy, na nichž je držení zbraní v ČR postaveno, totiž že zbraně jsou mimo veřejný prostor (viz např. princip skrytého nošení). Zmínil jsem dále, že změny Ústavy by měly být až poslední instance v případě, kdy běžné zákony na ochranu práv majitelů zbraní nebudou stačit, tedy by se měl řešit až jako poslední, nikoli jako první. Jako první by se měl řešit implementační zákon a nadstavbové zákony zavádějící něco, co má pracovní název "branné spolky" (v praxi by to krom např. Aktivních záloh mohl být třeba i nějaký nový spolek při MV, jenž by se projevil pouze jedním novým checkboxem na formuláři žádosti o zbrojní průkaz).
LEX se účastní meziresortního připomínkového řízení k novele zákona o zbraních. Připomínky k tomuto implementačnímu zákonu mi byly zaslány na email. Byl jsem požádán o sezení s poslanci. Pokud o toto sezení bude ze strany poslanců zájem (ideálně v době, kdy zákon bude projednáván ve Sněmovně), nemám problém jej zprostředkovat.
Shodli jsme se na tom, že nový zákon je postaven tak, aby střelce před omezujícími dopady směrnice EU chránil. Nicméně úprava vytvořila i některá bílá místa. K tomu, aby bylo jasné, že nedojde k erozi práv střelců, je třeba znát i nadstavbové zákony, které s novelou bezprostředně souvisí. Bohužel směrnice musí být implementována v druhé polovině příštího roku, zatímco práce na zcela nových nadstavbových zákonech probíhá výrazně pomaleji. Aby tedy bylo možné si udělat objektivní obrázek o novém stavu legislativy, měly by být nejdříve známy alespoň v hrubých obrysech (paragrafové znění není nutné) tyto nadstavbové zákony.
Shodli jsme se také na tom, že by bylo záhodno pobavit se v širší skupině expertů z vícero politických stran, a předcházet tak politizaci tématu po stranických liniích. LEX jsem požádal, zda by případné setkání zprostředkoval.
2) Vize a inovace v oblasti zbraňové legislativy
Krátce jsme se bavili o tom, zda existuje prostor pro inovace zákonů, win-win situace, liberalizaci zákona v některých oblastech. Bavili jsme se třeba o "zakázaných doplňcích" (kategorie A), jako jsou tlumiče nebo hledí s nočním viděním, které směrnice nijak neřeší. Hledí s nočním viděním využijí třeba myslivci, tlumiče lze použít rovněž při lovu nebo za účelem ochrany před hlukem na střelnicích. Tyto A doplňky by pochopitelně musely být vhodně regulovány (držení, skladování, kontrola...) a měly by určitě mít podobný "rodný list", jako je nyní průkaz zbraně. Probrali jsme i "castle doctrine" (v tomto případě jsem oponoval, že v podstatě již existuje v institutu krajní nouze a nutné obrany a že v ČR není nikterak běžné, že by majitel domu byl při napadení odsouzen za nepřiměřenou obranu, a tedy není důvod dělat další právní úpravu, Jakub Smetánka zmínil, že zjistí statistiky). Dotkli jsme se rovněž podpory turistického ruchu, protože mnoho turistů cizích i místních by si jistě bylo ochotni zaplatit střelbu z běžně nedostupné zakázané zbraně (samočinné útočné pušky, kulometu,...) a příjmy z tohoto odvětví by mohly výrazně posílit státní rozpočet, potažmo rozpočet bezpečnostních složek, které by tuto aktivitu musely nějakým způsobem zaštiťovat. Nutno podotknout, že jde pouze o úvahy a popuštění fantazie během rozhovoru lidí zajímajících se o zbraně bez návaznosti na aktuální legislativu. Shodli jsme se však, že je správné hledat tyto win-win situace, které bezpečnost nijak nesnižují, ale rozšiřují lidem spektrum možností.
Dne 25.11.2017 se v PiCe v Praze uskutečnilo 1. povolební setkání Pirátské dopravy. Při této příležitosti došlo k několika schůzkám, jednáním.
12:00 - 14:00 Schůzka s Miloslavou Pošvářovou
přítomni: poslanec Ondřej Polanský, garant Dopravy David Witosz, Viktorie Pošvářová
předmět schůzky: D8, připravované zákony z oblasti dopravní infrastruktury, dotaz na asistenta poslance
14:00 - 15:00 Schůzka s Petrem Šlégrem
přítomni: poslanec Ondřej Polanský, poslanec Lukáš Černohorský, poslanecká asistentka Zuzana Kolaříková, garant Dopravy David Witosz, členové týmu garanta Miloš Zmeškal - Jan Lička - Michal Šimek
předmět schůzky: budoucnost VRT v ČR, připravované zákony z oblasti dopravní infrastruktury, SFDI
15:00 - 16:00 Schůzka s Miroslav Cink
přítomni: poslanec Ondřej Polanský, poslanec Lukáš Černohorský, poslanecká asistentna Zuzana Kolaříková, garant Dopravy David Witosz, tým garanta
předmět schůzky: vodní stavby všeobecně, představení projektu "Nadlepšování stavu vody ve Vltavě a Labi, a zmírnění následků povodní"
17:30 - 19:00 Schůzka s Lukášem a Filipem Tittlem z UNIT architekti
přítomni: poslanec Ondřej Polanský, poslanec Lukáš Černohorský, místopředseda KS JmK Ondřej Kotas, poslanecká asistentka Zuzana Kolaříková, garant Dopravy David Witosz, tým garanta a veřejnost
předmět schůzky: ŽUB z pohledu urbanisty a dopravního inženýra, prezentace vítězného návrhu mezinárodní urbanistické soutěže pořádané městem Brno.
Setkání se zástupci hnutí OMMO. V sobotu 25. listopadu jsem se v Mostě setkal se zástupci hnutí Občané městu-město občanům (dále jen OMMO). Schůzka se měla týkat komunálních voleb v Mostě v roce 2018. Na schůzku měla dorazit pouze paní Hana Svobodová, která mě kontaktovala. Na schůzku ovšem přišli i další členové OMMO: Marián Dancso, Karel Hoffman a Vlastimil Balín. Vlastimil Balín byl před rokem 1989 člen KSČ, je to bývalý místopředseda KSČM a bývalý senátor za stejnou stranu, který hnutí OMMO v roce 2010 založil. Pan Balín mi hned na začátku setkání vysvětloval svou verzi několika, dle jeho názoru, pomluv a spekulací, které o něm kolovaly v době, kdy vykonával mandát senátora. Jeho verzi jsem vyslechl a řekl jsem mu, že se o tom všem pokusím získat dostupné informace, abych si mohl vytvořit co možná nejobjektivnější názor. Posléze mi členové OMMO řekli, za jakých podmínek by byli ochotni společně kandidovat do komunálních voleb v Mostě. Odpověděl jsem jim, že ohledně komunálních voleb se sejdeme se všemi politickými subjekty, které o to projeví zájem. Vyslechneme si jejich návrhy a po té na krajském sněmu projednáme, zda budeme s někým v komunálních volbách spolupracovat. Sdělil jsem jim, že je budeme o výsledcích jednání krajského sněmu informovat. Následně jsme se rozloučili.
Přijaté výhody: nic, poskytnuté výhody: nic.
Ahoj, v minulém týdnu jsem se potkal s Janou Šťastnou (zastupitelkou za SZ v Brně - Židenicích a spolupředsedkyní Zelených v JmK), která mě pozvala k přistoupení na kandidátku do MČ Brno - Židenice (kandidoval jsem s nimi i v roce 2014, jelikož v Židenicích je kromě mě jen jeden pasivní Pirát a nemáme tedy reálnou šanci složit pirátskou kandidátku). Nabídku jsem neodmítl, ale hodlám ji ještě projednat s PKS a obecně s lidmi z kraje. Současně jsem byl požádán, zda by mohl být v případě akceptace nabídky z mé strany v názvu kandidátky název Pirátů (v libovolné formě), to jsem v tuto chvíli odmítl s tím, že pro spojení názvu Zelených a Pirátů (byť na úrovni MČ) nemám v tuto chvíli žádný mandát a osobně se domnívám, že by to značce Pirátů nemuselo prospět. Bavili jsme se okrajově o hlavních programových tezích, které jsou z mého pohledu pro MČ přínosné (ovšem nepovažuji za korektní je zde zveřejnit před tím, než se k nabídce definitivně vyjádřím).
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz