17. 8. 2018 - Schůzka s ministryní práce a sociálních věcí J. Maláčovou
Témata rozhovoru hl.
- bydlení, transformace péče o ohrožené děti v Pardubickém a Zlínském kraji, dlouhodobá pěstounská péče (role státu v podpoře dlouhodobých pěstounů), nedostatek sociálních pracovníků
Podrobnosti:
http://blog.aktualne.cz/blogy/olga-rich ... 32262#more
Přijaté a poskytnuté výhody: 0
16. 8. 2018 - Schůzka s paní náměstkyní ministra zdravotnictví A. Šteflovou.
- rozhovor o dobré praxi, kterou mi na mé návštěvě DC Veská (http://www.dcveska.cz) prezentovalo vedení tohoto specializovaného zařízení pro děti s těžkým postižením, které nabízí respitní pobyty např. rodinám s těžce postiženými dětmi a terénní a ambulantní služby. Navíc mají zpracovaný plán transformace v rámci celého Pardubického kraje. Dohoda, že bychom s paní ředitelkou, která je zároveň v čele Unie dětských zdravotnických zařízení, rády hovořily při výjezdu.
Dále je dohodoa: potřebujeme přesnější údaje o důvodech, proč jsou děti v dětských domovech do tří let věku umisťovány, a jak závažné jsou jejich diagnózy (celorepublikově). Tuto statistiku patrně nyní má k dispozici Ministerstvo zdravotnictví a byla bych velmi ráda za její zpřístupnění.
Přijaté a poskytnuté výhody: 0
Doplňuji kontakty a schůzky ze srpna:
2.8.2018 s Martinem Nemravou a Natálií Sedlickou (APODAC) - k situaci na mezinárodní scéně (org. FIGO, MUNet) a "standardům pro standardy" porodních asistentek.
Hl. téma: nastavení standardů pro PA v ČR.
Poskytnuté a přijaté výhody: 0
21.8. proběhla od 18.30h schůzka v poslanecké kanceláři O. Richterové
Za Piráty: Vít Šimral, Ivan Bartoš, Olga Richterová
Za organizaci Člověk v tísni: Šimon Pánek
Náplň schůzky: nedávné výroky čelních představitelů státu k neziskovým organizacím, vystoupení pana Pánka v DVTV, nepravdy pana premiéra na tiskové konferenci (článek zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/polit ... f6b220ee8/)
Hl. téma: Jaká je skutečná situace neziskových organizací (snaha o spolupráci střešních organizací, velký rozptyl od sociálních, sportovních, mládežnických, vzdělávacích, ekologických po watchdogové NNO).
Přijaté a poskytnuté výhody: 0
14. 8. 2018 jsem se jako lídr kandidátky volební koalice Pirátů a Starostů do olomouckých komunálních voleb spolu s Ing. Josefem Suchánkem, lídrem kandidátů za STAN, sešel se zástupci hnutí ProOlomouc panem Ing. arch. Tomášem Pejpkem a Ing. arch. Pavlem Grassem. Nezávazně jsme hovořili o programových cílech a případné povolební spolupráci. Přijaté výhody žádné.
Schůzka: Datum: 2. 8. 2018, 11:00
Účastníci:
za GŘ ÚP: Jan Karmazín, Zdeňka Cibulková,
za Piráty: Olga Richterová,
dále: Veronika Žolčáková (asistentka senátorky R. Chmelové)
Otázky zaslané předem O. Richterovou (výběr)
1) Jak to vypadá s návrhy na změny v dávkovém systému? Nebo se způsoby dokladování služeb v PnB a pod.
2) Personální situace ÚP - fluktuace pracovníků, supervize a jiná prevence vyhoření, společenská prestiž práce na ÚP
3) PnB a hmotná nouze - jaké jsou zkušenosti ÚP s místními šetřeními kvůli okruhu společně posuzovaných osob?
4) jak to vypadá s infografikou pro maminky ohledně žádosti o rodičovskou dovolenou, speciálně po mateřské, viz předchozí schůzka?
5) Jaké jsou výsledky za druhý kvartál ohledně dopadu novely zákona? Došlo k nějakým úsporám, zefektivnění systému?
a dále např. MOP na kauce -a MOP na spotřební zboží (pračky, ledničky) - je metodika, v jaké kvalitě (nové, bazarové, střední cenová hladina...?) Je jednotný či rozdílný postup kontaktních pracovišť?
Diskuze se nakonec stočila spíše na:
* úprava legislativy, která by zasáhla do konstrukce dávek
* ulehčení praxe momentálně (zrušení duplikace spisů apod.)
Plošný přídavek na dítě - ideální z hlediska ÚP, ale jde o politické rozhodnutí:
* 67% osob pobírá příspěvek ve zvýšené výši - čtvrtletně dokládají příjmy. Došlo by tedy ke snížení administrativy, ale i možnému navýšení výdajů… Vždy je tedy nutné spočítat dopady změn v legislativě.
* klesl počet přídavků na děti - nyní vycházejí z aktuální příjmové situace. Nelze říci, jaký je celkový dopad, protože doba hodnocení po dvou kvartálech je příliš krátká
* Příspěvky na bydlení informace - nyní platí kvartální dokladování služeb. V září na jednání sociálního výboru bude ÚP prezentovat vyhodnocení dopadů
* Pracovní skupina pro NSD - čeká se na nové jmenování vedoucích pozic. Již proběhlo několik jednání
* V systému je patrné, že chybí zákon o sociálním bydlení
MOP - nástroj návratu do bydlení - počty přiznaných dávek MOP klesají
MOP lze využít i na kauce na bydlení (existuje metodické doporučení)
Na MOP je vydaná i instrukce ministerská - zákon o pomoci v HN
návaznost: 16.8.2018: mail na GŘ ÚP - https://redmine.pirati.cz/issues/9759
Po 20.8.2018 - Schůzka na magistrátu s radním HMP pro majetek Ing. Grabein Procházkou (ANO).
Přítomní: Pavel Nazarský (Piráti), Petr Kučera (Zelená Pro Jedničku), David Skála (Praha 1 Sobě), Karel Grabein Procházka (ANO).
Pan Procházka je nominován lídrem ANO na Praze 1. Hovořili jsme o případné spolupráci po volbách s ohledem na potřebu změnit současný stav na Praze 1. Schůzka byla čistě informativní. Možnost povolební koalice nebyla slíbena a ni vyloučena, záležet bude na konkrétním výsledku voleb.
11.8.2018 setkání na Hospodářské komoře Prahy 1
Přítomní: Pavel Nazarský a David Bodeček (Piráti)
Filip Dvořák a Petra Barešová (Hospodářská komora)
Zuzana Řezníčková a Aleš Konrád (BMM)
Schůzku iniciovala Hospodářská komora na základě článků ohledně prodloužení nájemních smluv v Pařížské ulici, které vyšly v médiích dle informací poskytnutých Davidem Bodečkem (Piráti). Tento mediální tlak způsobil, že smlouvy nebyly prodlouženy. Sdělili jsme si názory na pronajímání městských nebytových prostor podnikatelským subjektům obecně a seznámili jsme se s konkrétním případem společnosti BMM. Ujistili jsme přítomné, že není naším cílem vypovídat nájemní smlouvy, ale narovnat podmínky.
Setkání 19. 8. 2018, za Piráty Havířov: Jan Nezhyba a Martin Rédr, za KDU Havířov: Marek Světnička a Bohuslav Niemiec. Bavili jsme se o možnosti uspořádat předvolební debatu lídrů, shodli jsme se na nutnosti zajistit nestranného organizátora i moderátora diskuze. Řeč přišla i na férovost v kampani.
Dne 15.8.2018 jsem se odpoledne sešel u Karlova náměstí s bývalým národním koordinátorem protidrogové politiky Jindřichem Vobořilem.
Tématem naší schůzky bylo:
a) Vývoj pod Úřadem vlády a podivný výběr nekompetentní úřednice Vedralové nejen na tento post, ale také její instalace do vedení IOPL – Inspektorát omamnných a psychotropních látek, k jehož vedení nemá potřebnou profesní kvalifikaci ani vzdělání (adiktologie, chemie či biochemie).
b) Dále jsme řešili budoucnost koncepce protidrogové politiky, kterou Jindřich Vobořil před svým "ukončením" ve funkci předložil vládě a o které pro média Jarmila Vedralová tvrdí, že ji bude znovu vypracovávat. Připomněl jsem, že jsem v této věci interpeloval premiéra a budoucnost tohoto dokumentu leží Pirátům velmi na srdci.
c) Posledním tématem bylo angažmá Jindřicha Vobořila, jako externího experta Pirátské strany při klubu Pirátů v Poslanecké sněmovně PČR, jednak ve věci moderní politiky řešící PL po vzoru západních vyspělých států, ale i v součinnosti s přípravou legislativy týkající se konopí, na které pracujeme. Jeho znalosti i zkušenosti by byly pro tým Pirátů i českou veřejnost přínosem. Jindřich Vobořil s mojí nabídkou souhlasí. Já jsem přislíbil, že toto předložím jako návrh na nejbližším poslaneckém klubu Pirátů.
Evidence kontaktů a schůzek Pirátské strany. API je na evidence-api.pirati.cz. Používá systém Open Lobby.
Podněty a připomínky pište na pirátském fóru. Kontakt na správce: jan.bednarik@pirati.cz